Λύγισε στην παράταση η Μικτή Νέων της ΕΠΣ Άρτας

Μεγάλη επιτυχία για τη Μικτή Νέων της ΕΠΣ Αχαΐας, η οποία νίκησε στην παράταση 4-3 την αντίστοιχη της Άρτας στο γήπεδο της ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας (Μεσολόγγι) και κατάκτησε την τρίτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων.

Στο 11′ μετά από συνδυασμό Σταθόπουλου – Ροδόπουλου, ο Ντίνος με σουτ έκανε το 1-0, ενώ στο 34′ με «κεραυνό» ο Καλόφωνος αύξησε τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Η Αρτα μείωσε στο 36′ με τον Κράμπη, όμως στο 41′ ο Αθανασακόπουλος με «λόμπα» μετά από πάσα του Καλαμπόκα έκανε το 3-1.

Η Αχαΐα, που ήταν πολύ καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε τη μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, όμως στο 60′ ο Καλόφωνος αστόχησε σε πέναλτι (απέκρουσε ο Ράμος), με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί της να πάρουν θάρρος. Αρχικά μείωσαν στο 66′ με κεφαλιά του Χρήστου και ισοφάρισαν στο 91′ με τον Κότσιαλο. Λίγο νωρίτερα (82′), ο Μακρής είδε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα λεπτό και άφησε την Αχαΐα με δέκα παίκτες. Το συγκρότημα του Γιάννη Ψαρρά είχε δύο δοκάρια με τον Ζαφειράκη στο 56′ και στο 75′.
Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και ο Τσερικλός με εντυπωσιακό βολ πλανέ έκανε το 4-3 και έδωσε τη μεγάλη νίκη στη Μικτή Νέων της ΕΠΣΑ.
Παράπονα είχαν οι άνθρωποι της Ενωσης από τη διαιτησία του Ρούσσου – Μπεκερτζή (Πρέβεζας).

ΝΕΟΙ ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Α. Τσεκούρας, Σταθόπουλος, Καλαμπόκας, Παπασπυρόπουλος, Ζήκος, Πανάρετος, Ντίνος (78′ Τσερικλός), Καλόφωνος, Ροδόπουλος (54′ Ζαφειράκης), Αθανασακόπουλος (83′ Συρμής), Μακρή.
ΝΕΟΙ ΕΠΣ ΑΡΤΑΣ: Ράμος, Βάσιος (46′ Ροβίνας), Παππάς (46′ Κακοχρήστος), Θεοδώρου, Χρήστου, Βάσιλας, Γρηγορίου (68′ Φεμελής), Κράμπης, Καζέλης, Μαργώνης, Κότσιαλος.

Το «παρών» στο ματς έδωσε οι σκάουτερ του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ, Κώστας Μπατσινίλας και Κώστας Λαγωνίδης και επίσης ο γενικός αρχηγός της Παναχαϊκής, Τάκης Κυριακόπουλος. Από την ΕΠΣΑ παρόντες ήταν οι, Αγγελος Δανιήλ, Κώστας Ντάσιος, Δημήτρης Σαρρής, Θανάσης Πλώτας, Σταύρος Θεοδωρόπουλος, Χάρης Ιωάννου.

πηγή: pelop.gr