Μεγάλο διπλό της Θύελλας Σινώπης στον Ωρωπό

Τα προγνωστικά ήταν εναντίον της, κυρίως λόγω της βαθμολογικής θέσης, αλλά και λόγω της δυναμικότητας των γηπεδούχων. Αν κάποιος έλεγε πριν το ματς ότι η Σινώπη θα περάσει από τον Ωρωπό, θα του λέγανε να πάει παραπέρα. Όχι όμως και οι παίκτες της Θύελλας Σινώπης, που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για τα  90′ της αναμέτρησης, φτάνοντας στην καλύτερη στιγμή της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι, είχαν την τύχη να προηγηθούν μόλις στο 2ο λεπτό, αιφνιδιάζοντας τη Δόξα Ωρωπού, η οποία σε εκείνο το χρονικό σημείο έδειξε να μην ανησυχεί για το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Παπαδόπουλος για τους φιλοξενούμενους, ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ κερδισμένο έξω από την περιοχή και στα πλάγια προς τα αριστερά, και με καταπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας της Δόξας.

Οι γηπεδούχοι δεν ανησύχσαν, έκαναν το παιγνίδι τους, έκλεισαν τη Θύελλα στο μισό γήπεδο, αλλά με τον χρόνο να περνά χωρίς κάτι το ουσιαστικό και με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται αρκετά αποτελεσματικά, άρχισε η νευρικότητα. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο 30′ όπου η Θύελλα Σινώπης κέρδισε και πάλι φάουλ εκτός περιοχής αυτή τη φορά κεντρικά και λίγο έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Παπαδόπουλος ο οποίος αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας της Δόξας, βάζοντας μπροστά με δυο γκολ την ομάδα του και δημιουργώντας πονοκέφαλο στους γηπεδούχους.

Η Δόξα Ωρωπού για την υπόλοιπη μία ώρα του αγώνα, προσπάθησε ανεπιτυχώς να γυρίσει το ματς, χάνοντας και μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει στο 35ο λεπτό με τον Διαμαντίδη. Στο 53′ ο Τσαλοκώστας βρέθηκε στην περιοχή, κατέβασε όμορφα τη μπάλα και με σουτ έκανε το 1-2, δίνοντας νέα πνοή στους γηπεδούχους για να πετύχουν την ανατροπή. Παρ’ όλα αυτά οι της Σινώπης δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν την προσπάθειά τους για διατήρηση του αποτελέσματος των τριών πόντων μέχρι το τέλος.

Φτάνοντας στο τέλος, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλντι στο 83′ και είχαν την ευκαιρία να σώσουν την παρτίδα ισοφαρίζοντας σε εκείνο το λεπτό και να ψάξουν την ανατροπή στα λίγα λεπτά που απέμεναν. Όμως ο Τσαλοκώστας που ανέλαβε την εκτέλεση, δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναγιωτίδη, που έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε, κρατώντας για την ομάδα του το νικηφόρο 1-2. Στο 90′ η Δόξα πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με τον Μαντούση, το οποίο όμως ακυρώθηκε σαν οφσάιντ.

Διαιτητής: Λαφαζάνης   Βοηθοί: Σφονδύλη-Πάσχος