Έκανε το 2 στα 2 ο ΣΚ Νικόπολη στη Ναύπακτο

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε με σκορ 64-80 της Ναυπάκτου εκτός έδρας, για τη 2η αγωνιστική των play-off ανόδου στη Γ’ Εθνική και έκανε το 2 στα 2.

Η ομάδα της Πρέβεζας φιλοξενεί στο ΔΑΚ την επόμενη αγωνιστική το Βίκο Ζαγοροχώρια, σε ένα πραγματικό ντέρμπι, για το ποιος θα πάρει προβάδισμα για το εισιτήριο της ανόδου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, η Νικόπολη από το ξεκίνημα αρχισε να «χτίζει» μια διαφορά ασφαλείας. Με ένα κάρφωμα του Νίκα στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε με 4-10 και ο Τσιτσώνης με τρίποντο «έγραψε» το 6-13. Ο ίδιος παίκτης έδωσε… αέρα 10 πόντων (11-21) στην ομάδα του 2’05” πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με το τελικό σκορ περιόδου να είναι 16-23.

Ο Σάκης Κιτσαντάς με δύο σουτ τριών πόντων στην αρχή της δεύτερης περιόδου έκανε το 18-32, με τη Νικόπολη να βρίσκει ρυθμό και να ανεβάζει τη διαφορά στους 20 πόντους (25-45) με μία βολή του Βασιλειάδη 2’46” πριν το τέλος του ημιχρόνου (σκορ ημιχρόνου: 31-49).

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν απόλυτα το ματς, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν… τραγικό, αναφορικά με το επιθετικό κομμάτι. Χαρακτηριστικό είναι πως οι παίκτες του Παπίρη πέτυχαν μόλις 10 πόντους (3 ελεύθερες βολές) και το σκορ δεκαλέπτου «έκλεισε» στο 42-59. Στον αντίποδα, ο Δούρος ξεκίνησε να δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην άμυνα της Νικόπολης (πέτυχε 7 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο).

Ο Ροντογιάννης με 5 πόντους στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και προσφορά σε άμυνα και ριμπάουντ στο ίδιο διάστημα έκανε το 44-66, ωστόσο ο Δούρος με ένα εντυπωσιακό επιθετικό ρεσιτάλ, κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά (59-73) 3 λεπτά πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Γκρέκα διαμόρφωσε το 62-73 στα 2’05” πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά η Νικόπολη, παρά τη μέτρια εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αδύνατο να χάσει την πολύτιμη νίκη.

*Μία μικροένταση, χωρίς όμως να δοθεί συνέχεια, υπήρξε μετά το τέλος του ματς ανάμεσα στους παίκτες στον πάγκο της Νικόπολης και τον Βλαχογιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-49, 42-59, 64-80.

ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ (Σταθάτος): Κονίδας, Μαλέλης, Πολύχρονος 3, Δούρος 30 (2), Σταθάτος 4, Αδαμόπουλος 7, Τσιφτιλής, Γκρέκας 6 (1), Τσιλιγιάννης, Βλαχογιάννης 10 (1), Σταυρόπουλος 4, Βαρελάς.

ΣΚ ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Παπίρης-Πολίτης): Γάκης, Αργυρός 2, Κιτσαντάς 13 (4), Τσιτσώνης 9 (2), Ροντογιάννης 6, Καραμπάς 2, Βασιλειάδης 9, Παπαμιχαήλ, Νίκας 15, Μπιστιόλας 5, Παπαδημητρίου, Μπάλλας 19.

πηγή: atpreveza.gr