Νίκη Αγίου Πέτρου επί του ΑΟ ΡΙΑ

Με νίκη συνέχισε και ο Άγιος Πέτρος τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα και μέχρι και το 87ο λεπτό βρισκόταν στην κορυφή μόνος. Αλλά μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής τη λήξη τα μαντάτα έφτασαν από Σφακιώτες και οι πανηγυρισμοί της πρωτιάς αναβλήθηκαν προς στιγμήν.

Ο Άγιος Πέτρος σε μια πολυ καλή εμφάνιση κατέβαλε τον αντίπαλό του, ο οποίος κυνήγησε το ματς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά δύο γκολ 2-0 και 3-1, μειώνοντας σε 3-2 και ψάχνοντας την ισοφάριση. Τις ελπίδες για το Χ του ΑΟ ΡΙΑ έσβησε ο Ζακυνθινός που με γκολ υπογραφή του, έκανε το ματς 4-2 την πιο κρίσιμη ώρα, δίνοντας έτσι μια σπουδαία νίκη που τον διατηρεί ένα βαθμό από την κορυφή.

Το σκορ άνοιξε ο Τούτου με κεφαλιά, όταν βρέθηκε στην περιοχή από σέντρα του Μπρέγκο, κάνοντας το 1-0. Μέχρι το ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν και 2ο γκολ, αυτή τη φορά με μακρινό σουτ του Παππά.

Στο δέυτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με την έναρξη μείωσαν σε 2-1 με τον επιθετικό του ΑΟ ΡΙΑ να βρίσκεται τετ α τετ και να πλασάρει τον Γουίλκινς.

Ο Άγιος Πέτρος πήρε και πάλι προβάδισμα 2 γκολ όταν ο Ζακυνθινός με κλειστά μάτια σε ένα μοναδικό τακουνάκι βρήκε τον Καρακώστα, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε για το 3-1. Και πάλι οι φιλοξενούμενοι στην αντεπίθεση και το 3-2 μετά από προσωπική ενέργεια.

Το τελικό 4-2 που έδωσε ένα τέλος στην αγωνία αλλά και τις ελπίδες των φιλοξενουμένων, έδωσε ο Ζακυνθινός, όταν σούταρε από ύψος της περιοχής και λίγο πλάγια, στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι “Γ” και βάζοντας την υπογραφή του στο ματς.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος    Βοηθοί: Σίσκος, Ριζογιάννης