Μεγάλο διπλό της Νίκης Λευκάδας στον Αθηναϊκό

Με μεγάλο διπλό φεύγει η ομάδα μπάσκετ της Νίκης από το κλειστό της Εργάνης στο Βύρωνα, όπου και αντιμετώπισε την γηπεδούχο ομάδα του Αθηναϊκού.

Τα κορίτσια της Λευκάδας πήραν τη νίκη με 86-90 και ανεβαίνουν ένα ακόμα σκαλί στο βάθρο του γυναικείου μπάσκετ, αλλά και της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Α1.

Ντέρμπι πραγματικό για τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί η Νίκη άρχισε να σφίγγει τα δόντια παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα και έχοντας καθαρό μυαλό στην επίθεση. Αποτέλεσμα να προηγηθεί ακόμα και με 15 πόντους (54-69) λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να επανέλθει όμως ήταν πια αργά, καθώς τα κορίτσια της Νίκης πίστευαν στο διπλό και όταν χρειάστηκε, ειδικά στις βολές το απέδειξαν περίτρανα.

Οι δύο Αμερικανίδες της Νίκης, Σμιθ και Κρουκ, όπως και η Ισκιόγλου ήταν σε εκπληκτική ημέρα.
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-43, 58-69, 86-90