Η Νικόπολη Πρέβεζας στη Γ΄ Εθνική

Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ περιόδου 2015-16, με το ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας να γνωρίζει την πιο «γλυκιά ήττα» του πρωταθλήματος, από το Βίκο Ζαγοροχώρια με σκορ 59-58 (στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει η ομάδα της Πρέβεζας με 8 πόντους διαφορά) και να κατακτά το φετινό τίτλο και παράλληλα την άνοδο στη Γ’ Εθνική Κατηγορία, σε ένα κατάμεστο κλειστό της Λιμνουπούλας (περίπου 150 εκδρομείς από την Πρέβεζα).

IMG 9317

Το ματς ήταν «ψυχοβγαλτικό» για τους φιλάθλους της Νικόπολης, μιας και 3’23” πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Βίκος είχε «πιάσει» σκορ ανόδου (59-50), ωστόσο στα τελευταία λεπτά μίλησε η ψυχραιμία των «κιτρινόμαυρων».

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε ιδανικά για τη Νικόπολη. Ο Μπάλλας με καλάθι και φάουλ έκανε το 0-3 και ο Αργυρός με 5 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 3-9. Ο Βασιλειάδης με 2 εύστοχες βολές έδωσε «αέρα» 10 πόντων στην ομάδα του (5-15), με τον Οικονομίδη με τρίποντο να μειώνει σε 8-15. Το τελικό σκορ της περιόδου (11-17), φανέρωνε πως η Νικόπολη μπήκε στο παρκέ για να επιβάλει το δικό της «παιχνίδι».

IMG 8998

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η εικόνα αντιστράφηκε. Ο Βίκος ξεκίνησε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Μείωσε αρχικά με σουτ τριών πόντων του Μιχαήλ σε 18-22 και ο Εξαρχόπουλος με 2 εύστοχες βολές έκανε το 22-23. Ένα τρίποντο του Οικονομίδη 3’04” πριν τη λήξη του ημιχρόνου έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα στους γηπεδούχους (25-23).

Η διαφορά μάλιστα ανέβηκε και στους 5 με 3ποντο του Οικονομίδη (33-28), αλλά «μαζεύτηκε» με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με «απάντηση» του Νίκα (33-31). Το σκορ «έκλεισε» στο ημίχρονο στο 35-31.

IMG 9119

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν «καταστροφικό» στην επίθεση για τη Νικόπολη. Για περισσότερα από 4 αγωνιστικά λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν πέτυχαν ούτε πόντο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 39-31 (ισοφάρισαν τη διαφορά του πρώτου ματς), με ένα λέι-απ του Πανταζή και δύο βολές του Γιωτάκη.

Στα 5’58” μάλιστα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Εξαρχόπουλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε σκορ ανόδου (42-33) στο Βίκο και γέμισε «εφιάλτες» τον πάγκο της Νικόπολης. Παρ’ όλα αυτά οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να διαχειριστούν ψύχραιμα αυτό το σημείο του αγώνα και μείωσαν αρχικά σε 42-36 (καλάθι-φάουλ του Μπάλλα) και 42-38 (2 βολές ο Τσιτσώνης). Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 51-46.

IMG 9089

Παρά το γεγονός ότι είχε πέντε παίκτες με τρία φάουλ και ένα παίκτη με τέσσερα (Βασιλειάδης), η Νικόπολη κατάφερε να κρατήσει «σφικτή» την άμυνά της στο τελευταία δεκάλεπτο. Η διαφορά έμεινε «κολλημένη» στους πέντε πόντους μέχρι και τα μισά του δεκαλέπτου (55-50). 4’02” πριν τη λήξη της αναμέτρησης υπήρξε μία στιγμή μικροέντασης έπειτα από σύγκρουση του Βασιλειάδη με τον Μιχαήλ και έναν ελαφρύ τραυματισμό του τελευταίου.

IMG 9031

Η διακοπή φαίνεται πως χάλασε περισσότερο τη συγκέντρωση των φιλοξενούμενων, καθώς οι παίκτες του Βίκου με 2 βολές του Οικονομίδη και άλλες δύο του Πανταζή, έφτασαν και πάλι σε διαφορά πρόκρισης (59-50), 3’23” πριν τη λήξη του αγώνα.

Η Νικόπολη συνήλθε τάχιστα και με συνεχόμενους πόντους των Μπάλλα, Νίκα, Αργυρού και Βασιλειάδη (τρίποντο- «μαχαιριά»), έφτασε στο τελικό 59-58 και οι παίκτες της πανηγύρισαν έξαλλα την άνοδο παρέα με τους φιλάθλους που την ακολούθησαν στο ΕΑΝΚΙ.