Η Νικόπολη συνέτριψε τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΔΑΚ Πρέβεζας με σκορ 95-56, για την 1η αγωνιστική των play-off της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ και έστειλε… μηνύματα με πολλαπλούς αποδέκτες για το ποιος θεωρείται το πρώτο φαβορί του Ομίλου.
Οι παίκτες του Κώστα Παπίρη «προβληματίστηκαν» αγωνιστικά μόνο για 4 λεπτά στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς στη συνέχεια με πιεστική άμυνα και πόντους μέσα από τη ρακέτα, «έχτισαν» ένα μικρό προβάδισμα με το τέλος της περιόδου (25-12).
Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερος στο δεύτερο δεκάλεπτο «ροκανίζοντας» τη διαφορά με μία σύνθετη άμυνα των φιλοξενούμενων να περιορίζει τα «επιθετικά όπλα» της Νικόπολης και να την αναγκάζει σε μόλις 14 πόντους στην επίθεση. Το τελικό σκορ ημιχρόνου (39-29) έδειχνε πως αναμενόταν αντίσταση από τους Γιαννιώτες και στο δεύτερο μέρος. Το συμπέρασμα αυτό μάλιστα ενίσχυσε και το γεγονός ότι 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Νικόπολη «έχασε» τον Μακρόπουλο, ο οποίος τραυματίστηκε στο αριστερό μπράτσο (τις επόμενες ώρες θα εκτιμηθεί η κατάσταση του τραυματισμού του). Οι παίκτες όμως του Παπίρη είχαν άλλες διαθέσεις.
Με τον Ντίνο Τσιτσώνη να «πυροβολεί» από την περιφέρεια (4 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο), οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν στο σκορ φτάνοντας στο 71-45, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Στην τελευταία περίοδο μάλιστα η διαφορά ξεπέρασε και τους 40 πόντους και κάπως έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 95-56.
Αύριο, Κυριακή, ο ΒΙΚΟΣ Ζαγοροχώρια υποδέχεται τον ΠΑΣ Ναυπάκτου, στο άλλο ματς των play-off.
*Πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα άφησαν λουλούδια μπροστά από το πανό που απεικονίζει το Στάθη Παρούση, τιμώντας τη μνήμη του.
Διαιτητές: Μαντήλας – Τσίγας
Δεκάλεπτα: 25-12, 39-29, 71-45, 95-56
ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης-Πολίτης): Παπαδημητρίου, Αργυρός 7, Κιτσαντάς 3, Τσιτσώνης 20, Ροντογιάννης 6, Καραμπάς 3, Βασιλειάδης 11, Παπαμιχαήλ, Νίκας 20, Μακρόπουλος 5, Αγραπιδάκης, Μπάλλας 20.
ΠΑΣ Γιάννινα (Παπανικολάου): Ντούσκος 12, Ματσάγγας 7, Γιωτάκης, Σπυρίκος, Μακρής, Κοντοκωστόπουλος, Κοτσώνης, Τσιρώνης 14, Καρκαντέλος 6, Θεοχάρους 13, Λύγδας 4, Μπιλανάκης.
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Παναγιώτης Τσόγκας, Δημήτρης Πάτσης
πηγή:atpreveza.gr