Νικόπολη για άνοδο, πήρε το ντέρμπι απέναντι στον Βίκο Ζαγοροχώρια

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε με σκορ 81-73 του Βίκου Ζαγοροχώρια για την 3η αγωνιστική των play-off ανόδου στη Γ’ Εθνική Κατηγορία και πήρε ένα μικρό μεν, «μαξιλαράκι» δε, εν όψει της εκτός έδρας αναμέτρησης στα Ιωάννινα την τελευταία αγωνιστική της σειράς.

IMG 7284

Η παραπάνω «εξίσωση» ωστόσο ισχύει στην περίπτωση που οι δύο ομάδες νικήσουν στα ματς με Ναύπακτο και ΠΑΣ Γιάννινα, σενάριο που συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες.

Το πρώτο δεκάλεπτο προμήνυε ότι η Νικόπολη θα βρει σιγά-σιγά το ρυθμό της, μπροστά στους πολυάριθμους φιλάθλους της στο ΔΑΚ Πρέβεζας. Το 27-18 έβαζε τις βάσεις για καλύτερη συνέχεια στο ματς, με το Ροντογιάννη να έχει 7 πόντους και τον Μπάλλα 8.

IMG 7235

Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «μαζέψουν» τη διαφορά (40-34), αλλά ο Κιτσαντάς με ένα τρόποντο διαμόρφωσε το 43-34 και ο ίδιος παίκτης με κλέψιμο και ασίστ στον Αργυρό, ο οποίος τελείωσε τη φάση με λέι-απ, «έσπρωξε» την ομάδα του στο 45-34. Ο Βίκος «ροκάνισε» και πάλι τη διαφορά (47-41), με το σκορ να μένει στο 49-40 στο τέλος του ημιχρόνου, σε ένα απόλυτα ισορροπημένο δεύτερο δεκάλεπτο (13 πόντους σημείωσε ο Εξαρχόπουλος).

IMG 7200

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το «κακό» της Νικόπολης. Δυστοκία και κακές επιλογές στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων, αδυναμία διαχείρισης του άγχους που λογικά φέρνει ο τίτλος του φαβορί σε ένα ντέρμπι και αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ επέτρεψαν στο Βίκο να πλησιάσει σε 49-46, 7’40’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, σε 52-49 στο πεντάλεπτο και να έχει ευκαιρίες να μειώσει περισσότερο.

IMG 7133

Χαρακτηριστικό είναι ότι η Νικόπολη πέτυχε μόλις 13 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, που το σκορ «έκλεισε» στο 62-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα των Ιωαννίνων πλησίασε τρεις φορές στον ένα πόντο (62-61, 64-63 και 67-66), ωστόσο Παμαμιχαήλ, Τσιτσώνης, Νίκας και Μπάλλας βρήκαν τις επιθετικές λύσεις, η άμυνα «έσφιξε» όσο σε κανένα άλλο δεκάλεπτο και η Νικόπολη επικράτησε τελικώς με 81-73.

IMG 7157

*Πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι παίκτες του Βίκου Ζαγοροχώρια άφησαν μία ανθοδέσμη στη μεγάλη φωτογραφία του Στάθη Παρούση, τιμώντας τη μνήμη του.

*Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου η διοίκηση της Νικόπολης βράβευσε τον πρώην παίκτη του Κερκυραϊκού Νίκο Κρητικό, για το σπουδαίο βιβλίο-ντοκουμέντο για την ιστορία του μπάσκετ της Κέρκυρας, που εμπεριέχει σπουδαίο ιστορικό υλικό από όλες τις ομάδες της ΕΣΚΑΒΔΕ.