Ήττα με 3-0 για τον Εθνικό Φιλιππιάδας από τον Ολυμπιακό Βόλου

Μετά από τρεις ισοπαλίες ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-0 του Εθνικού Φιλιππιάδας στο Πανθεσσαλικό, με δύο γκολ του Κώστα Φλίγκου και ένα του Γιάννη Δωματά. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλα τέρματα, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον Κατσούλη, ενώ στην άμυνα αγωνίστηκαν από δεξιά προς τα αριστερά οι Στουρνάρας, Ζώνας, Κωστόπουλος και Ιωαννίδης. Στον άξονα κινούνταν οι Σταύρου και Οικονόμου. Στις πτέρυγες κινούνταν ο Ευθυμιάδης από την αριστερή πλευρά, ο Δωματάς από τη δεξιά, με τον Ντα Κόστα να κινείται πίσω από τον προωθημένο Φλίγκο.

Φλίγκος ο εκτελεστής
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και από το πρώτο λεπτό μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Υπήρχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, ανάπτυξη κυρίως από τη δεξιά πλευρά, αλλά και από τον άξονα με τους Ντα Κόστα και Σταύρου. Ο Εθνικός αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, καθώς σε καμία περίπτωση στο πρώτο μέρος δεν μπόρεσε να απειλήσει το τέρμα του Κατσούλη.
Χρειάστηκε να περάσουν 12 λεπτά για να δούμε την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι. Ο Φλίγκος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τους αμυνόμενους να διώχνουν πάνω από τη γραμμή, για να χαθεί σπουδαία ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους». Στο 17′ ο Ντα Κόστα με ωραία μπαλιά βρήκε τον Φλίγκο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού, του έφυγε, ωστόσο, το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να σουτάρει, μόνος απέναντι από τον Τρανουλίδη.
Στο 27′ δυνατό σουτ του προωθημένου Κωστόπουλου δεν κατέληξε στα δίχτυα, καθώς ο Τρανουλίδης με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το μηδέν για την εστία του.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει με στόχο το γκολ και πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ. Ήταν το 29′ όταν ο Δωματάς με εξαιρετική μπαλιά έβγαλε τον Φλίγκο μόνο απέναντι από τον Τρανουλίδη, με τον έμπειρο επιθετικό του Ολυμπιακού να πλασάρει εύστοχα τον τερματοφύλακα του Εθνικού, για να γίνει έτσι το 1-0.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός, είχε πολλές τελικές προσπάθειες, ήταν διαρκώς στην επίθεση, χάνοντας ευκαιρίες, ενώ πέτυχε και δεύτερο τέρμα.
Στο 34′ ο Σταύρου έκανε την κατά μέτωπο επίθεση, μπήκε στην περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τρανουλίδη, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.
Δύο λεπτά αργότερα, στο 36′ σε σέντρα του Δωματά από τα δεξιά, σουτ του Ευθυμιάδη η μπάλα βρήκε στα σώματα αμυντικών των φιλοξενουμένων.
Από μια στημένη φάση το 38′ ο Ολυμπιακός «άγγιξε» το δεύτερο τέρμα. Ο Ντα Κόστα εκτέλεσε κόρνερ, ο Φλίγκος πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.
Τελικά το 2-0 ήρθε στο 42′ Ο Φλίγκος με τακουνάκι βρήκε τον Δωματά στα δεξιά, αυτός επιχείρησε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε το πόδι του Μαλλάτου, στρώθηκε στον Φλίγκο και αυτός από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει με σουτ το 2-0.

Ένα ακόμη γκολ στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι συνέχισαν να αγωνίζονται επιθετικά και να κυνηγούν το τρίτο τέρμα. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, ενώ στο 65′ ήρθε και το 3-0. Νωρίτερα, πάντως είχαμε αρκετές καλές στιγμές για τους «ερυθρόλευκους». Στο 49′ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Από κάθετη μπαλιά του Ντα Κόστα, ο Φλίγκος βγήκε μόνος απέναντι από τον Τρανουλίδη, πλάσαρε, για να προλάβει ο Βραχνάς, να βάλει τη κόντρα και η μπαλά να καταλήγει κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Ντα Κόστα, ο Κωστόπουλος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στην πλάτη αμυντικού του Εθνικού και κατέληξε σε νέο κόρνερ.
Στο 52′ δυνατό σουτ του Ευθυμιάδη μέσα από την περιοχή, ο Τρανουλίδης απέκρουσε σωτήρια, για να γίνει στο 65′ το 3-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Ντα Κόστα έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Φλίγκος δεν μπόρεσε να πιάσει το γυριστό σουτ, αυτή κατέληξε στον Δωματά, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έγραψε το 3-0 για τον Ολυμπιακό.
Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατέβασαν ταχύτητα μετά το 3-0 και συνέχισαν να μάχονται για την επίτευξη και άλλων τερμάτων. Στο 68′ ο Δωματάς πλάσαρε μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι του Τρανουλίδη, για να χαθεί νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.
Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, για να ολοκληρωθεί το 90έπτο δίχως να σημειωθεί κάποιο άλλο τέρμα. Έτσι, μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή, στην οποία βρίσκεται πλέον ο Απόλλων Λάρισας, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Ιστιαίας και την ήττα με 3-0 του Διαγόρα από τον Καραϊσκάκη. Ο Ολυμπιακό, ωστόσο, παραμένει στην 3η θέση

Διαιτητής: Μουτσανάς (Καρδίτσας)
Βοηθοί: Τίκας, Κανιούρας (Καρδίτσας)
Κίτρινες: 81′ Ιωαννίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κατσούλης, Στουρνάρας, Ιωαννίδης, Κωστόπουλος (72′ Τέλλος), Ζώνας, Οικονόμου, Σταύρου, Δωματάς, Ευθυμιάδης, Ντα Κόστα (74′ Α. Κόκας), Φλίγκος (68′ Αναστασίου).
ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ: Τρανουλίδης, Ντανάι, Κορέσσι, Δημουλάς, Βραχνός, Τσουλιάης (32′ Μαλλάτος), Μανιώτης (11′ λ.τρ. Παπακίτσος), Άτσκα, Μπότσαρης, Μπαλογιάννης (57′ Χαριτόπουλος), Κουμπής.

πηγή: goalpost.gr