Πάλεψε αλλά ηττήθηκε η Νίκη Λευκάδας

Δεν τα κατάφερε η Νίκη Λευκάδας που τελικά ηττήθηκε από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, με το τέλος της κανονικής διάρκειας να βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες 70-70 και το ματς να κρίνεται στην παράταση, όπου ο Κρόνος, με περισσότερες δυνάμεις, αλλά και επιλογές πήρε τη νίκη με σκορ 87-77.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης είναι το ότι η ομάδα της Νίκης παρατάχθηκε στην αναμέτρηση με 7 παίκτριες, λόγω της γαστρεντερίτιδας που ταλαιπώρησε την ομάδα στο τέλος της εβδομάδας. Παρ’ όλα αυτά, και με τον Κρόνο να μην δέχεται την αναβολή του ματς, λόγω της ευκαιρίας που του παρουσιάστηκε για να πάρει τη νίκη, τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα μπήκαν στο παρκέ, έδωσαν ό,τι περισσότερο είχαν, μένοντας στο τέλος της 3ης περιόδου χωρίς ψηλή.

Όσο περνούσε ο χρόνος τόσο αυτό ήταν υπέρ των γηπεδούχων, πράγμα που φάνηκε και στην εξέλιξη του ματς και της παράτασης.

Κρόνος Αγ.Δημ.-Νίκη Λευκάδας 87-77 (κ.α. 70-70)
Δεκάλεπτα: 17-15, 35-28, 52-50, 70-70 (κ.α.), 87-77 (παρ.)
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Μαυρίδης):
Καμμένου 3 (1), Εμμανουηλίδου 3 (1), Οικονομίδου 4, Μαγκλάρα 9, Σπαθάρη 7 (1), Ξάνθου 6, Πανταζή 20, Ανταμς 6, Ντέι 29

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας):
Αργυρού 9 (1), Καμπουράκη 22 (3), Γράψα 9, Παπαδοπούλου 2, Κρητικού 8 (2), Ψυχογιού 11 (2), Σμιθ 16.

Το πρωτάθλημα πλέον διακόπτεται και θα αρχίσει και πάλι το δεύτερο Σαββατοκύριακο του 2016.