Στο +14 ο Πανλευκάδιος, πέρασε με 0-4 από την Πρέβεζα!

Διεύρυνση της διαφοράς στην κορυφή επιφύλασσε η 14η αγωνιστική της A΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Ο πρωτοπόρος Πανλευκάδιος επικράτησε με 4-0 του ΠΑΣ Πρέβεζα στο «Αθανασία Τσουμελέκα» και ανέβασε τη διαφορά στο +14 από τον δεύτερο της βαθμολογίας, ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, ο οποίος έμεινε στο 0-0 με τον ΑΟ Παλαίρου.

Ο Πανλευκάδιος επικράτησε με σκορ 4-0 του ΠΑΣ Πρέβεζα στο «Αθανασία Τσουμελέκα» για την 14ηαγωνιστική του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, σε μία αναμέτρηση όπου το «τσουχτερό» κρύο δυσκόλεψε αρκετά τις κινήσεις των παικτών.

IMG 7513

Ο Πανελευκάδιος πιστοποίησε σε ακόμη ένα ματς ότι είναι η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, απέναντι στον ΠΑΣ Πρέβεζα που δε μπόρεσε να βρει ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα (ενδεικτικό είναι πως το πρώτο αξιόλογο σουτ στην εστία του Πανλευκάδιου έγινε στο 80’ από τον Τσέλα). Χαρακτηριστικό είναι ότι οι φίλαθλοί του αποχώρησαν από το 60ο λεπτό του ματς από το γήπεδο, απογοητευμένοι από την εξέλιξη.

IMG 7501

Οι φιλοξενούμενοι πήρα από το ξεκίνημα του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 5’ ο Δημουλιάς εκτέλεσε φάουλ ο Τριάντος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπαβασιλείου. Στο 13’ ο Δημουλιάς πέρασε την κάθετη πάσα στον Κούτσικο, ωστόσο ο γκολκίπερ του ΠΑΣ αντέδρασε θετικά στο πλασέ του μεσοεπιθετικού του Πανλευκάδιου και έδιωξε τη μπάλα. Στο 17’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριάντου, «έξυσε» το αριστερό κάθετο δοκάρι του τέρματος των γηπεδούχων και η πίεση της ομάδας της Λευκάδας συνεχίστηκε με σουτ του Φλούδα που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

IMG 7488

Αυτό που δεν κατάφερε στο 44’ ο Κούτσικος (την κεφαλιά του απέκρουσε ο Παπαβασιλείου), το κατόρθωσε ο Τσομπάι στο 45’ όταν υποδέχθηκε τη σέντρα του Κοκόλη και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα του ΠΑΣ, «γράφοντας» το 0-1.

IMG 7517

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπρούβας με αριστερό σουτ έκανε το 0-2 (ο σκόρερ δεν πανηγύρισε, καθώς έχει φορέσει τη φανέλα του ΠΑΣ Πρέβεζα στο παρελθόν). Στο 64’ ο Κοκόλης έκανε τη σέντρα και ο Τσομπάι με πλασέ διαμόρφωσε το 0-3. Πέντε λεπτά αργότερα (69’) ο Δημουλιάς επιχείρησε από τη μεσαία γραμμή να σκοράρει, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαβασιλείου και ο Τριάντος που πήρε την επαναφορά, με σουτ έκανε το 0-4 που ήταν και το τελικό σκορ (ούτε ο αμυντικός του Πανλευκάδιου πανηγύρισε το γκολ).