Έμεινε «ζωντανός» με πρωταγωνιστή το Νίκου ο ΠΑΣ Πρέβεζα

Ο ΠΑΣ Πρέβεζα επικράτησε του Αμβρακικού Βόνιτσας με σκορ 2-1 στο «Αθανασία Τσουμελέκα» για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας και πήρε «ανάσα ζωής», την ώρα που ο αντίπαλός του βρίσκεται πλέον σε δυσχερέστατη βαθμολογική θέση.

Ήταν ένα ματς που είχε νεύρα, ένταση, δυνατές μονομαχίες και ελάχιστες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Μετά τη λήξη δε σημειώθηκαν μικροεπεισόδια, έντονες διαμαρτυρίες προς το διαιτητικό τρίο, απειλές για… ψήφους εν όψει των εκλογών της ΕΠΣ και παρέμβαση της Αστυνομίας, καθώς είχαμε παρ’ ολίγον μηνύσεις.

IMG 9326

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης, ο Βενέτης απέκρουσε με δυσκολία (μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο) το απευθείας σουτ του Χασακή στο 8’, ύστερα από «γλυκιά» σέντρα του Χαϊδάκη. Δύο λεπτά αργότερα (10’) ο Χασακής εκτέλεσε κόρνερ ο Ιωάννου-Σαρτζής έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από τη συμβολή των δοκών της εστίας του γκολκίπερ του ΠΑΣ. Στο 30’ και πάλι ο Αμβρακικός «επισκέφθηκε» την περιοχή των γηπεδούχων, με ένα δυνατό σουτ του Γκολάκου (άουτ). Η μοναδική αξιόλογη φάση για την ομάδα της Πρέβεζας σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Παλάντζας εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και η μπάλα πέρασε παράλληλα από το τέρμα και έφυγε άουτ χωρίς να μπορέσει κάποιος παίκτης να την σπρώξει στα δίχτυα.

IMG 9278

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αμβρακικός μπήκε και πάλι δυνατά και ένα δυνατό σουτ του Χαϊδάκη στο 55’ πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Βενέτη.

Στο 56’ συνέβη η φάση που έβαλε «φωτιά» στο ματς. Ο Χαϊδάκης «σέρβιρε» με φαλτσαριστή μπαλιά τη μπάλα στον Παληογιάννη. Ο έμπειρος επιθετικός της Βόνιτσας προστάτευσε έξυπνα με το σώμα τη μπάλα και ο Σιαμάγκας τον μάρκαρε από πίσω με το σώμα, ανατρέποντάς τον μέσα στην περιοχή. Διαιτητής και βοηθός έδειξαν «παίζετε», ωστόσο οι διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων για πέναλτι ήταν εντονότατες προς τον ρέφερι, καθώς ετοιμάζονταν να στήσουν τη μπάλα στην άσπρη βούλα του πέναλτι.

IMG 9313

Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι υποστήριξαν πως η φάση ξεκίνησε από κατάσταση οφσάιντ.

Στο 75’ ο Λιάσκος έκανε μία μπαλιά 40 μέτρων, βρήκε τον ταχύτατο Νίκο σε θέση για γκολ και ο επιθετικός του ΠΑΣ «κρέμασε» με πλασέ τον Παχή, «γράφοντας» το 1-0. Ο Αμβρακικός δεν «κατέθεσε τα όπλα» και στο 80’ Μπεκιάρης πάσαρε στον Γκολάκο, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό σε εκτέλεση σουτ έστειλε τη μπάλα στο «Γ» του τέρματος του Βενέτη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

IMG 9321

Ο ΠΑΣ δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη. Στο 88’ ο Νίκου εκμεταλλεύτηκε μία «αναμπουμπούλα» στην περιοχή του Αμβρακικού και με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Σπυράκος

Βοηθοί: Τζίμας – Ντόμαρης

ΠΑΣ Πρέβεζα 2016 (Αμάραντος): Βενέτης, Τουργέλης, Παλάντζας (70’ Διαμάντης), Ντιό, Σιαμάγκας, Κατσούλας, Χουλιάρας (83’ Γκουνέλας), Τσάλα, Καρίπογλου, Νίκου (89’ Τζίμας), Λιάσκος.

Αμβρακικός Βόνιτσας (Στασινός): Παχής, Ριστάνης, Γεωργαλής, Γκολάκου, Παληογιάννης (73’ Φέσσας), Τσόκας, Χαϊδάκης, Μπεκιάρης, Χασακής, Ιωάννου-Σαρτζής, Φουρλής.