«Σοκ» στις καθυστερήσεις για τον ΠΑΣ Πρέβεζα – «Διπλό» για το Λούρο (pics)

Ο νέος ύμνος του ΠΑΣ Πρέβεζα 2016 δεν έφερε γούρι στους «κιτρινόμαυρους» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας 2016-17, καθώς ο Θρίαμβος Λούρου επικράτησε με σκορ 2-1 μέσα στο «Αθανασία Τσουμελέκα», με κεφαλιά-γκολ του Ηλιόπουλου στις καθυστερήσεις του αγώνα.

IMG 7441

Οι νεαροί παίκτες του Βαγγέλη Φίντζου είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν πρώτοι απειλητικές καταστάσεις μπροστά στην εστία του Παπαβασιλείου. Κι αν στο 19’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκολάκου και κεφαλιά του Ζάκκα, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, στο 29’ το σουτ του Τζαφέρη από το ύψος της περιοχής κατέληξε στα δίχτυα του γκολκίπερ της Πρέβεζας για το 0-1.

IMG 7410

Ο ΠΑΣ πίεσε περισσότερο στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, «ψάχνοντας» την ισοφάριση. Στο 41’ το σουτ του Μουτσάι πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Λώλη, ενώ στο 44’ ο τερματοφύλακας του Λούρου απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσέλα. Ο αριστερός μπακ των γηπεδούχων απείλησε και πάλι στο 44′ με ένα φαλτσαριστό σουτ από 30 μέτρα (άουτ).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Τσέλας εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, ο Ντιό έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο βοηθός διαιτητή σήκωσε τη σημαία, υποδεικνύοντας τον παίκτη του ΠΑΣ σε θέση οφσάιντ. Οι παίκτες και ο πάγκος των γηπεδούχων διαμαρτυρήθηκαν έντονα, υποστηρίζοντας ότι το γκολ ήταν κανονικό, ενώ στο διαιτητικό τρίο διαμαρτυρήθηκε έντονα και ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας Θωμάς Βασιλειάδης, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

IMG 7389

Οι «κιτρινόμαυροι» «κυνήγησαν» ένα γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο τα σουτ των Μουτσάι (49’) και Σο (51’) δε βρήκαν στόχο. Ο Θρίαμβος Λούρου, που «έχασε» νωρίς με τραυματισμούς τους Σίσκα και Ζάκκα, έκλεισε καλά τους διαδρόμους στην άμυνά του και κατάφερε να μην απειλείται η εστία του, παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΣ Πρέβεζα είχε κατοχή της μπάλας. Στο 72’ όμως ο διαιτητής υπέδειξε παράβαση-πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ηλιόπουλου στον Κατσούλα μέσα στην περιοχή του Θριάμβου (αμφισβήτησαν έντονα την απόφαση οι φιλοξενούμενοι). Ο Τσέλας εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε σε 1-1.

IMG 7451

Στο 88’ ο Γκολάκου με απευθείας εκτέλεση φάουλ έχασε μία αξιολογότατη ευκαιρία να σκοράρει (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Παπαβασιλείου) και με τον ίδιο τρόπο ο Ζάχος (εκτέλεση φάουλ) στο 90’ προσπάθησε να νικήσει τον Λώλη (απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Λούρου).

IMG 7378

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκολάκου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ηλιόπουλος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με εντυπωσιακή ψηλοκρεμαστή κεφαλιά σκόραρε, χαρίζοντας το «διπλό» στο Θρίαμβο και σκορπίζοντας την απογοήτευση στο «στρατόπεδο» του ΠΑΣ Πρέβεζα.

Διαιτητής: Σπυράκος

Βοηθοί: Κέφης – Λαϊνάς

ΠΑΣ Πρέβεζα (Φίντζος): Παπαβασιλείου, Νίκου (64’ Μπαρκούζος), Τσέλας, Σιαμάγκας, Ντιό, Σο, Καρπούζος (46’ Τζίμας), Κατσούλας, Μουτσάι, Ζάχος, Κτενάς.

Θρίαμβος Λούρου (Λέτσιος): Λώλης, Σάκκος, Κάτσανος, Τσάιμος (70’ Τζόκας), Τζαφέρης, Κοτένογλου, Ηλιόπουλος, Σίσκας (60’ Κατσαντώνης), Γκολάκου, Ζακκάς (53’ Γεωργατσέλης), Γεωργούλας.

πηγή: atpreveza.gr