Πάτησε τη Νίκη και συνεχίζει ο Θεσπρωτός

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Θεσπρωτός στην Ηγουμενίτσα, όπου και επιβλήθηκε με καθαρό σκορ 2-0 της Νίκης Βόλου και ακολουθεί από κοντά την πρωτοπόρο ΑΕ Καραϊσκάκης, στο κυνήγι του τίτλου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, πέτυχαν το ουσιώδες στις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και πανηγύρισαν μια νίκη, που σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Πύδνας τους έφερε στη δεύτερη θέση.

Ο Θεσπρωτός προηγήθηκε στο 27ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σουκρίογλου, βρέθηκε στην περιοχή χωρίς αντίπαλο και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σταυράκη. Οι φιλοξενούμενοι που στάθηκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησαν την ισοφάριση για 50 λεπτά, είδαν την εστία τους να παραβιάζεται για δεύτερη φορά στο 75′ και τις ελπίδες τους για κάποιο αποτέλεσμα να εξανεμίζονται. Ο Σαλταπίδας που είχε μόλις περάσει στον αγωνιστικό χώρο, έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή κατεβάζοντας όμορφα τη μπάλα και σουτάροντας έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Επόμενη αναμέτρηση για τον Θεσπρωτό στο Καναλάκι, απέναντι στον ΠΑΣ Αχέρων, σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια, τόσο για τους γηπεδούχους όσο και για τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Αχαΐας) Βοηθοί: Σπανός (Αχαΐας), Σιδέρης (Αχαΐας)