Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΣ Πρέβεζα, 4-0 την Κατούνα

Ο ΠΣ Πρέβεζα επικράτησε με σκορ 4-0 του ΠΕΑΣ Κατούνας, στο «Αθανασία Τσουμελέκα» για την 26η αγωνιστική του πρωταθήματος ποδοσφαίρου της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, στο ντεμπούτο στον πάγκο των «κιτρινόμαυρων» του νέου προπονητή Αδάμ Βασιλάκη.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, σε ένα ματς που διεξήχθη κάτω από «δύσκολες» καιρικές συνθήκες, ήταν ο Παύλος Καρίπογλου, ο οποίος πέτυχε τρία από τα τέσσερα γκολ του ΠΣ Πρέβεζα.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλή κυκλοφορία και κατοχή μπάλας και απείλησαν την εστία του Φωτεινού σε τρεις περιπτώσεις στα πρώτα 35 λεπτά, με τους Γκίνι (πλασέ-άουτ), Μπρούβα (πάνω στη γραμμή έδιωξε τη μπάλα ο Λογοθέτης) και Καρίπογλου (απευθείας σουτ-άουτ). Αυτό που δεν κατάφεραν οι παίκτες του ΠΣ Πρέβεζα, το κατάφερε ένας παίκτης της Κατούνας στο 37′. Ο Λογοθέτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, έπειτα από κακή συνεννόηση με τον γκολκίπερ και έτσι διαμορφώθηκε το 1-0.

Στο 41′ ο Γκίνι με εξαιρετική κάθετη πάσα πέρασε ασίστ στον Καρίπογλου και ο νεαρός επιθετικός με πλασέ «έγραψε» το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Λιάσκου στο 44′ με δυνατό σουτ του Πετούση (άουτ-λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι).

Ο ρυθμός του αγώνα «έπεσε» στο δεύτερο ημίχρονο και ως αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες, καταγράφεται μόνο ένα σουτ του Φέτση στο 66′ (άουτ).

Ο ΠΣ Πρέβεζα «χτύπησε» στο τελευταίο δεκάλεπτο στην κόντρα-επίθεση την Κατούνα, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα των Καρίπογλου, Μπρούβα και την καλή πάσα του Γκίνι και κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Φωτεινός απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Ντιό στο 83′, από το ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο δεν κατάφερε να σώσει την εστία του στο 86′. Ο Μπρούβας έκανε τη «γλυκιά» σέντρα και ο Καρίπογλου με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης διαμορφώθηκε το τελικό σκορ (4-0), όταν ο Καρπούζος με μπαλιά 30 μέτρων πάσαρε στον Καρίπογλου και ο τελευταίος σκόραρε και πάλι με εύστοχο πλασέ.

Οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς ο Τσιόκας (62′) και ο Τσελάι (80′) δέχθηκαν τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του ρέφερι.

Διαιτητής: Σπυράκος

Βοηθοί: Γκαρτζονίκας- Λαζάρου

ΠΣ Πρέβεζα (Βασιλάκης): Λιάσκος, Καράκης (88′ Καρπούζος), Φραγκολιός, Σιαμάγκας (77′ Μουτσάι), Σπυρόπουλος, Τσιόκας, Ντιό, Μπρούβας, Κτενάς (70′ Τζίμας), Γκίνι, Καρίπογλου.

ΠΕΑΣ Κατούνας (Μπάλτσας): Φωτεινός Σπ., Σέρβος, Φωτεινός Β. (46′ Φωτεινός Π.), Λογοθέτης, Διγενής, Βλάχος (77′ Γουρζής), Ρομπότης, Μπάλτσας, Πετούσης, Φέτσης, Θέρμος (46′ Τσελάι).

πηγή: atpreveza.gr