Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις ΠΣ Πρέβεζα και Κεραυνός Θεσπρωτικού

Στο «Χ» έμειναν ΠΣ Πρέβεζα και Κεραυνός Θεσπρωτικού με το ισόπαλο σκορ σκορ (0-0), να χαρίζει από ένα βαθμό στις δύο ομάδες, στην αναμέτρησή τους για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο σε απόδοση και για τους δύο αντιπάλους με ελάχιστες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους 22 ποδοσφαιριστές να προσπαθούν μέχρι το τέλος για κάποιο γκολ και την αναμέτρηση να αποκτά «χρώμα».

Στο 17′ ο Τσιόκας επιχείρησε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά, ο Μπόμπορης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, αφού «έξυσε» και στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λέκκου.

Στο 28′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν με αξιώσεις κοντά στην εστία του Λιάσκου, αλλά το πλασέ του Παπαλέξη κατέληξε άουτ.

Ο ΠΣ Πρέβεζα είχε καλύτερη κυκλοφορία μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο και στο 67′ ο Ρ. Λιάσκος πάσαρε στο Μπόμπορη, αλλά το δυνατό σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Κεραυνού σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους και στο 69′ ο Μπόμπορης εξ’ επαφής έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Λέκκου σε φάση διαρκείας, αλλά στο τέλος της φάσης απομάκρυναν οι αμυντικοί του Θεσπρωτικού. Στο 70′ ο Κεραυνός έφτασε κοντά σε ένα γκολ, αλλά το πλασέ του Γεωργαλή πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Αλ. Λιάσκου. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρόνυ Λιάσκος έβγαλε τετ-α-τετ τον Καρίπογλου, αλλά ο Λέκκος πρόλαβε και «έκλεισε» το οπτικό πεδίο του νεαρού χαφ και πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση. Ο γκολκίπερ του Θεσπρωτικού αντέδρασε έξοχα και σε κοντινό πλασέ του Γκίνι στο 76′.

Ο Κεραυνός, αφού κατάφερε να διαφυλάξει το «0» στην εστία του, προσπάθησε να πάρει το ματς στην «κόντρα». Στο 83′ ο Παπαλέξης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ (πλασέ-άουτ), ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Β. Μπόμπορης πάσαρε στον Παλιάτσο, ο οποίος σούταρε άστοχα (άουτ).

*Όμορφη ατμόσφαιρα στο «Αθανασία Τσουμελέκα» δημιούργησαν στην κερκίδα τους οι «Ιππόκαμποι», οι οργανωμένοι φίλαθλοι του ΠΣ Πρέβεζα

Διαιτητής: Σπυράκος

Βοηθοί: Σφονδύλη – Γκόρος

ΠΣ Πρέβεζα (Βασιλειάδης): Λιάσκος Αλ., Τσιόκας, Βουλιστιώτης (60′ Κτενάς), Ριστάνης, Σπυρόπουλος, Μπασιαδήμας, Φραγκολιός (54′ Καρπούζος), Λιάσκος Ρ., Γκίνι, Μπόμπορης, Καρίπογλου.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Παπαδήμας): Λέκκος, Τζίμας, Μπόμπορης Α., Παπασπύρος, Κούσης, Μαλέσκος (60′ Τσάιμος), Παλιάτσος, Μπόμπορης Β., Παπαλέξης, Γεωργαλής, Κορέσι.

πηγή:atpreveza.gr