Πρόκριση για την 8η περιφέρεια!

Στο δεύτερο παιχνίδι της β’ φάσης του πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων, η ομάδα της 8ης περιφέρειας κέρδισε την 7η με σκορ 0-2 και συνεχίζει στη διοργάνωση. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο γήπεδο της Άρτας σε κακό αγωνιστικό χώρο.

Μετά το 1-1 πριν δύο εβδομάδες στο ΕΑΚ Βόλου, η ομάδα του Γιώργου Γάτου είχε σήμερα πολύ καλή παρουσία και δικαίως πήρε την πρόκριση. Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Σιώμος στο 26ο λεπτό και το 0-2 σημειώθηκε με πλασέ του Ζιάκα στο 62ο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο λάθος της αντίπαλης άμυνας και έτσι, “καθάρισε” την πρόκριση. Στο τελευταίο ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Ξηροκώστα για να σημειώσουν τρίτο τέρμα. Σε σχέση με αγώνα στο Βόλο, ο Γιώργος Γάτος είχε μία αλλαγή στο αρχικό σχήμα, ο Κακάμης πήρε τη θέση του Γιάτσου και έτσι, ξεκίνησαν στο ματς πέντε παίκτες από τη μικτή ΕΠΣΘ.

Η 8η περιφέρεια προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες που θα παίξουν μεταξύ τους για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας, σε έδρα που ακόμη δεν έχει ανακοινωθεί την περίοδο του Πάσχα.

Συνθέσεις:

7η περιφέρεια: Μπούκας, Γαβρίδης, Παππάς, Μάρκος (80′ Νάστος), Καλαμποκάς, Βασιλόπουλος, Βασιλείου (73′ Τσούτσης), Κ. Κυριακίδης, Ροβίνας, Μαργώνης, Φουρλατάρας (46′ Μανιώτης).

8η περιφέρεια: Κωνσταντίνου, Γ. Κυρίτσης, Κακάμης, Δημουλάς, Αποστολίδης, Θ. Κυρίτσης, Ζιάκας (78′ Ξηροκώστας), Τσιανάκας, Σιώμος, Αλεξανδρής (33′ λ.τρ. Μπατζέλας), Κορέλας (64′ Ταμπούρας).

πηγή:magnesiasports.gr