Πρόκριση για Τηλυκράτη με… δόσεις άγχους

Με το δεξί ξεκίνησαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Τηλυκράτη για το 2016, παίρνοντας την πρόκριση στους 4 του κυπέλλου μετά και την επικράτησή του επί του Απόλλωνα Πάργας στο “Πλάτωνας Γρηγόρης”. Με το δεξί, όμως… με τη στρογγυλή θεά να προειδοποιεί και να εφιστά στην προσοχή για τη συνέχεια, μιας και άπαντες στον αγωνιστικό χώρο και όχι μόνο, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου πίστεψαν ότι το 2-0 υπέρ του Τηλυκράτη, όπως και η εμφάνισή του, έχουν κλειδώσει την πρόκριση. Η ζυγαριά έγειρε στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν αλλά και να ψάχνουν την ισοφάριση μέχρι το τέλος, κάτι που όμως δεν έγινε.

Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θα ελέγξουν το ματς και ότι δύσκολα θα χάσουν την πρόκριση. Μόλις στο 4′ ο Περιστέρης εξέθεσε την άμυνα του Απόλλωνα καθώς βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, όμως η επιλογή του στο τελείωμα δεν ήταν η ιδανική, καθώς χρησιμοποίησε το χέρι για να κοντρολάρει τη μπάλα, κάτι που έπεσε στην αντίληψη του διαιτητή της συνάντησης.

Ο Τηλυκράτης είχε την κατοχή, έκανε παιγνίδι, έψαξε τα ρήγματα προς την αντίπαλη εστία δείχνοντας στους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαναυτή τη βροχερή ημέρα στο γήπεδο ότι γκολ είναι θέμα χρόνου. Παρ’ όλα αυτά και κόντρα στη ροή του ματς, την πρώτη σημαντική ευκαιρία έχασε ο Απόλλωνας Πάργας στο 21ο λεπτό, όταν ο Αναστασίου βγήκε στην κόντρα, απέφυγε όμορφα τον Μπουρδούβαλη και βρέθηκε προ του Σκιαδά. Ο Αναστασίου προσπάθησε να πλασάρει, όμως ο Σκιαδάς με καίρια επέμβαση κράτησε το μηδέν, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να πιέσει ακόμα περισσότερο.

Στο 23′ ο Περιστέρης θα βρεθεί στην περιοχή διεκδικώντας μια μακρινή και ψιλή μπαλιά, αμυντικοί και τερματοφύλακας θα μπερδευτούν με αποτέλεσμα ο επιθετικός του Τηλυκράτη να γίνει τελικά αποδέκτης και να πλασάρει για το 1-0 χωρίς αντίπαλο. Ανάλογη η συνέχεια, με τον Τηλυκράτη να πατά γκάζι σε εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι την ανάπαυλα πετυχαίνοντας κι άλλο γκολ, αλλά χάνοντας και κάποιες ευκαιρίες για 3ο τέρμα.

Στο 28′ ο Καταγής Γ. βρέθηκε στην περιοχή και στο ύψος του πέναλτι, απέφυγε τον Σκάρπο και σούταρε υπό πίεση για γκολ, όμως ο Γκόγκα θα διώξει πάνω στη γραμμή. Ένα σουτ του Ιασωνίδη στο 30′ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Πάργας, όμως ο Ορφανός που βρέθηκε κοντά πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια και φτάνοντας στο 40ό λεπτό, ο Γεωργάκης θα βρεθεί σε θέση βολής, θα δοκιμάσει να πλασάρει τον Σκάρπο, όμως αυτός θα βρει τη μπάλα διώχνοντάς τη σε κόρνερ.

Στην επανάληψη και με το καλημέρα, ο Απόλλωνας Πάργας θα φτάσει κοντά στο γκολ με τον Γκλούτσαϊ να δοκιμάζει το σουτ από το πέναλτι, όμως ο Σκιαδάς για άλλη μια φορά, με σωτήρια επέμβαση κράτησε το μηδέν για την εστία του. Επόμενη επέμβαση του Σκιαδά στο 63′, όταν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπιστιώλη να εκτελεί φάουλ θα φτάσουν κοντά στο γκολ, όμως ο τερματοφύλακας του Τηλυκράτη θα βρει όσο χρειαζόταν τη μπάλα για να καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση, με τον Αναστασίου να εκτελεί το κόρνερ, η άμυνα αδράνησε, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Βάσιος Ε. από κοντά μείωσε σε 2-1.

Ο Απόλλωνας Πάργας έχοντας τον αέρα στην πλάτη, πίεσε για την ισοφάριση απειλώντας κυρίως με στημένες μπάλες, με κάθε φάση στην εστία των γηπεδούχων να σηματοδοτεί τον κίνδυνο, λόγω κυρίως του άγχους που τους γέμισε το γκολ που δέχτηκαν. Στο 70′ ο Τηλυκράτης είχε μια καλή στιγμή για το 3-1, όταν ο Περιστέρης από αριστερά βρήκε τον Γεωργάκη, αυτός προσπάθησε να πλασάρει, όμως ο Μπιστιώλης έδιωξε πάνω στη γραμμή, σώζοντας την εστία της ομάδας του και δίνοντας παράταση στην αγωνία των φιλάθλων, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Διαιτητής: Zιώγας   Βοηθοί: Κωνσταντίνου-Χουλιάρας