Σοκ στο 89′ για την ΑΕ Καραϊσκάκης

Με γκολ του Μπέικου στο 89ο λεπτό, ο Πύρασος έκανε την έκπληξη καθώς πήρε ισοπαλία 1-1 στο γήπεδο της Νέας Αγχιάλου από τον Καραϊσκάκη και πηγαίνει πλέον στον “τελικό” που ακολουθεί στη Φιλιππιάδα με καλύτερες προϋποθέσεις!

12957291_10154132823257140_1765370513_n

Το ματς το ήλεγχε ο Καραϊσκάκης, που άνοιξε νωρίς το σκορ αλλά δεν φρόντισε να το “καθαρίσει”, με αποτέλεσμα ο ακίνδυνος επιθετικά Πύρασος να βρει το γκολ της ισοφάρισης από τον νεαρό παίκτη που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα. Στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό όταν ο Μπουσινάκης σέντραρε και ο Ευαγγέλου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας. Ο σκόρερ είχε κεφαλιά λίγο πάνω από τα δοκάρια στο 38′, στη μοναδική άλλη φάση που δημιούργησαν οι Αρτινοί. Στην επανάληψη, σουτ του Αβραμίδη εκτός μεγάλης περιοχής, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Βαν ντε Γουίχε (57′), ενώ σε σέντρα του Μπουσινάκη και κεφαλιά του Ευαγγέλου, η μπάλα πέρασε μπροστά από το τέρμα χωρίς να μπορέσει να την προλάβει ο Φέτσης (61′). Κι ενώ το ματς πήγαινε στα τελευταία λεπτά με τον Πύρασο να μην απειλεί, οι “κυανόλευκοι” ισοφάρισαν στο 89′. Από σέντρα του Γενιτσαρίδη κι άστοχη έξοδο του Σικαλιά, την μπάλα έστειλε στα δίχτυα ο Μπέικος. Στα λιγοστά λεπτά που απέμειναν, οι φιλοξενούμενοι έκαναν γεμίσματα προς την περιοχή του Πυράσου, όμως οι αμυντικοί απομάκρυναν σωστά και έτσι, η ομάδα των Ξηροφώτου-Αρσένου (ο πρώτος ήταν στην κερκίδα) πήρε μια σημαντική ισοπαλία. Να αναφέρουμε επίσης πως οι Στεφανής, Αναστασίου δεν αγωνίστηκαν διότι προφυλάχθηκαν για τα επόμενα ματς (έχοντας έξι κίτρινες κάρτες).
Πύρασος: Βαν ντε Γουίχε, Γενιτσαρίδης, Χατζητρακόσιας, Καραγεώργος, Μπόρας, Κατής (63′ Βαλωτής), Μπασδάνης, Βαγγελάκος, Τσιουρέλης (63′ Σαμαράς), Μυργι΄της, Μαλακασιώτης (81′ Μπέικος).
Καραϊσκάκης: Σικαλιάς, Παπανίκου, Λάμπρου, Αβραμίδης, Χούσος, Κόλλινς, Χαριτίδης, Φέτσης (63′ Διβανές), Ευαγγέλου (78′ λ.τρ. Δρακάκης), Μπουσινάκης (87′ Γεωργιάδης), Μποτωνάκης.

πηγή: magnesiaports.gr