Κέρδισε ο “διαβασμένος” Ρήγας την μετριότατη Νίκη (2-0) (video)

Ο Ρήγας Φεραίος πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα του δεύτερου ομίλου της Γ’ Εθνικής, κερδίζοντας 2-0 τη Νίκη Βόλου στο Βελεστίνο – “Κλειδί” το γρήγορο γκολ του Σέττου (6′) για τους Βελεστινιώτες, μοιραία η αποβολή του Παπαγεωργίου στο 40′ για τους φιλοξενούμενους.

Για τους γηπεδούχους, ο Λάκης Μπακάλης επέλεξε για τη διάταξη της βασικής του ενδεκάδας το 4-2-3-1, με τον Παπαγιάννη κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Χατζηαθανασίου, αριστερά τον Σπαθή και τους Βουραζέρη και Γκάγκα στο κέντρο της άμυνας. Κόφτες ήταν οι Γεωργατζής και Αλεξίου, ενώ στα άκρα επιλέχθηκαν οι Ζαχαράκης και Γκίκα, δεξιά κι αριστερά αντίστοιχα. Καθαρό “10αρι” ο Κώστας Κυπτίου, με την “αιχμή του δόρατος” να είναι ο Σέττος.

Για τη Νίκη, ο Λεωνίδας Μπίλης παρέταξε την ομάδα του, επίσης, με 4-2-3-1 και επέλεξε τον Τζήμα στη θέση του “άσσου”, δεξί μπακ τον Παπαγεωργίου, αριστερά τον Δημολιό και στα στόπερ τους Ναουμίδη και Παπαδήμα. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Ζενούνι και Πετράκος, ενώ μπροστά τους ως επιθετικός χαφ κινείτο ο Μάριος Παπαδόπουλος. Στα άκρα αγωνίστηκαν οι Μαλακασιώτης και Νικλητσιώτης, αλλάζοντας συνεχώς πλευρές, με τον Κορέτα να παίζει ως μοναδικός προωθημένος στην επίθεση.

Γκολ νωρίς για τον Ρήγα, “μούδιασμα” και αποβολή για Νίκη

Οι δύο προπονητές γνωρίζαν πως το γρήγορο τέρμα θα είναι αυτό που θα δώσει το προβάδισμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στην αρχή “πατούσαν” καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη καλή στιγμή τους στην αναμέτρηση. Ήταν το έκτο λεπτό, όταν οι ποδοσφαιριστές της Νίκης έχασαν τη μπάλα στο κέντρο, ο Αλεξίου πραγματοποίησε μια εξαιρετική κάθετη πάσα, με το εξωτερικό φάλτσο, στην “πλάτη” της άμυνας της Νίκης, με τον Σέττο να πραγματοποιεί ένα πανέμορφο πλασέ, που κατέληξε στην αριστερή γωνία του, ανήμπορου να αντιδράσει, Τζήμα.

Το γκολ του Ρήγα επηρέασε σημαντικά την απόδοση της Νίκης, η οποία αν και κατάφερε στη συνέχεια να διατηρήσει την κατοχή της μπάλα, δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει την εστία του Παπαγιάννη στο πρώτο μέρος, πέρα από ένα μακρινό σουτ του Κορέτα στο 24′ που κατέληξε στην αγκαλιά του νεαρού πορτιέρο της ομάδας του Βελεστίνου. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, στο 40′ ήρθε η φάση που ουσιαστικά έκανε την ομάδα του Λεωνίδα Μπίλη να “καταρρεύσει” αγωνιστικά και ψυχολογικά. Ο Γκίκα κινήθηκε απειλητικά από τα αριστερά, σε μία προσπάθεια αντεπίθεσης των γηπεδούχων, με τον Παπαγεωργίου να τον ανατρέπει και τον Συμεωνίδη να του δείχνει την κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν η δεύτερη για τον νεαρό δεξιό οπισθοφύλακα των κυανόλευκων του Βόλου. Έτσι, αντί για το τέρμα που έψαχνε η Νίκη πριν πάει στα αποδυτήρια, προκειμένου να μπει ξανά στο “κόλπο” των τριών βαθμών, ήρθε η αποβολή του Παπαγεωργίου, που έκανε την αποστολή της πολύ πιο δύσκολη στο δεύτερο μέρος.

“Σημάδια ζωής” από τη Νίκη στις αρχές της επανάληψης, “σκότωσε” την παλιά του ομάδα ο Κυπτίου στο τέλος

Ο Λεωνίδας Μπίλης αποφάσισε να ρισκάρει, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο, με την έναρξη της επανάληψης, τους Αλεξανδρή και Μέτσε, αντικαθιστώντας τους Παπαδόπουλο και Μαλακασιώτη. Η Νίκη, χάρη στις αλλαγές αυτές, κατάφερε να δείξει κάποια καλά στοιχεία, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, παρά το αριθμητικό μειονέκτημά της, αλλά της έλειπε πάλι η ουσία.

Σε ένα σκληρό παιχνίδι κέντρου και τακτικής, ανάμεσα στις δύο ομάδες, η πρώτη σημαντική στιγμή στην επανάληψη ήρθε το 64′, όταν το γύρισμα του Μέτσε, από πλάγια αριστερά, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαγιάννη, στη σημαντικότερη ευκαιρία της Νίκης για τέρμα στην αναμέτρηση. Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσα, δίχως ιδιαίτερο αντίκρισμα, να ισοφαρίσει, ήρθε και το δεύτερο γκολ του Ρήγα, που “κλείδωσε” την πρώτη νίκη των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα. Ήταν το 74ο λεπτό, όταν ο Ρήγας κέρδισε κόρνερ και ύστερα από φάση διαρκείας ο Κυπτίου βρέθηκε πλάγια αριστερά εντός περιοχής, επιχείρησε το γύρισμα, παράλληλα από την εστία του Τζήμα, με τη μπάλα να κοντράρει σε πόδια αμυντικών και να καταλήγει στα δίχτυα της Νίκης.

Η αναμέτρηση, από ‘κει κι έπειτα, μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με τον Ρήγα να πραγματοποιεί σωστή διαχείριση και τη Νίκη να μένει, εμφανώς, από αποθέματα δύναμης και ψυχολογίας. Το μόνο που κατάφερε η Νίκη είναι να χάσει μία σημαντική στιγμή για “το γκολ της τιμής” στις καθυστερήσεις του αγώνα, με την κεφαλιά του Κορέτα από το ύψος της μικρής περιοχής να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαγιάννη.

Πρώτη νίκη και πανηγύρια για τον Ρήγα Φεραίο, εβδομάδα προβληματισμού και περισυλλογής έρχεται για τη Νίκη, που καλείται να αντιδράσει, αρχής γενομένης από το παιχνίδι της Κυριακής, με αντίπαλο τον Θεσπρωτό στο “Π. Μαγουλάς”.

Ρήγας Φεραίος (Μπακάλης): Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Σπαθής, Γκάγκας, Βουραζέρης, Γεωργατζής, Αλεξίου, Κυπτίου, Ζαχαράκης, Γκίκα, Σέττος

Νίκη Βόλου (Μπίλης): Τζήμας, Παπαγεωργίου, Δημολιός, Ναουμίδης, Παπαδήμας, Ζενούνι(85′ Τσιουρέλης), Πετράκος, Παπαδόπουλος(46′ Αλεξανδρής), Μαλακασιώτης(46’ Μέτσε), Νικλητσιώτης, Κορέτα

πηγή: magnesiaports.gr