Επίδειξη ισχύος από τη Νικόπολη στο ντέρμπι με τη Ναύπακτο

Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος o ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επανήλθε δυναμικά στην κούρσα του πρωταθλήματος της Α’ Ε.Σ.ΚΑ.Β.Δ.Ε.Παρά τις πολλές βασικές απουσίες λόγω τραυματισμών ( δεν έπαιξαν οι Μπάλλας, Βασιλειάδης, Παπαμιχαήλ),  επιβλήθηκε στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της  επίσης αήττητης μέχρι σήμερα ομάδας Π.Α.Σ. Ναυπάκτου, στο πρώτο παιχνίδι σε μία δύσκολη σειρά 3 αγώνων απέναντι σε αντιπάλους που θα διεκδικήσουν μία εκ των 2 προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος. Μετά τη σημερινή νίκη με σκορ 87-67 απέναντι στον ΠΑΣ Ναυπάκτου, οι παίχτες της Νικόπολης  θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον ΑΟ Βόνιτσας και στη συνέχεια θα υποδεχτούν τη Γ.Ε Αγρινίου.

Οι παίχτες του Πολίτη, διψασμένοι για διάκριση και καλό μπάσκετ πήραν μια ακόμη νίκη με ηγέτες τους Νίκα 30 πόντους, Μακρόπουλος 16 πόντους, Τσιτσώνης και Κιτσαντάς με 13 πόντους και παίζοντας ομαδικό και πολλές φορές θεαματικό μπάσκετ πήραν μια ακόμη νίκη συνεχίζοντας αήττητοι και έχοντας δικαίως τον τίτλο του φαβορί.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι η Νικόπολη ξεκίνησε με τους Τσιτσώνη, Ροντογιάννη, Αργυρό, Μακρόπουλο και Νίκα ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Σταυρόπουλο, Αλεξανδρή, Δούρο, Ζησιμόπουλος και Γκρέκας.  Οι παίχτες του Πολίτη άργησαν να βρουν τα πατήματα τους και ενώ προηγήθηκαν με τρίποντο του ΜVP Νίκα, με τον ίδιο να κάνει το 5-2 με δυο εύστοχες βολές ισοφαρίστηκαν σε 6-6 6:57 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο δυο εύστοχα τρίποντα από Αργυρό και Ροντογιάννη τους έδωσαν μια ανάσα τεσσάρων πόντων (12-8), την οποία όμως δε μπόρεσαν να κρατήσουν και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση (12-12). Ο Νίκας πήρε τα ηνία και τόσο με βολές όσο και πολλαπλά ριμπάουντ έκανε το 18-13. Ένα τρίποντο από τον Κιτσαντά ανέβασε ακόμα τη διαφορά (23-15), ενώ ο Τσιτσώνης πέτυχε ένα εντυπωσιακό τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 26-15.

Με 4 συνεχόμενους πόντους του Μακρόπουλου ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με το Νίκα να καρφώνει θεαματικά 6:53 πριν το ημίχρονο και να κάνει το 34-20. Απίστευτες πάσες και υπέροχα τελειώματα από τους παίχτες της Νικόπολης που μοιάζουν ασταμάτητοι, με τον Κιτσαντά να σκοράρει από τη γραμμή των τριών πόντων και να κάνει το 42-25. Λάθη στη συνέχεια και από τις δυο ομάδες με το ημίχρονο να τελειώνει 47-37.

Ρεσιτάλ από τη γραμμή των 6.75 για τη Νικόπολη στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Τσιτσώνη, Νίκα και Κιτσαντά να σκοράρουν με <<κλειστά μάτια>> και να τελειώνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 17 πόντους (67-50).

Και ενώ όλα φαίνονταν να είχαν τελειώσει οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα δυναμικό comeback και μείωσαν σε 76-67, ενώ υπήρχαν διαμαρτυρίες για τη διαιτησία που έκοψε τη ροή του ματς. Ένα πραγματικό ρινγκ το παρκέ του ΔΑΚ τα τελευταία λεπτά με τους φιλοξενούμενος να πιέζουν και τους παίχτες της Νικόπολης να μοιάζουν εκνευρισμένοι με τις αποφάσεις του διαιτητή. Ο ηγέτης της ομάδας όμως Νίκας πήρε το παιχνίδι πάνω του και με 6 συνεχόμενους πόντους έφτασε τους 30 προσωπικούς, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Στο ημίχρονο του αγώνα δόθηκαν και αναμνηστικά δώρα από τη διοίκηση της Νικόπολης στη γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Λευκάδας που αγωνίζεται στην Α1, η οποία παρευρέθηκε στις κερκίδες του ΔΑΚ στηρίζοντας τη Νικόπολη.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 47-37, 67-50. 87-67

Σ.Κ Νικόπολη ( Πολίτης- Παπίρης) : ΘΩΜΑΣ, ΜΠΑΚΑΛΗΣ, ΚΙΤΣΑΝΤΑΣ, ΤΣΙΤΣΩΝΗΣ, ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΜΑΜΑΛΗΣ, ΑΡΓΥΡΟΣ, ΓΑΚΗΣ, ΝΙΚΑΣ, ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΓΡΑΠΙΔΑΚΗΣ, ΠΙΣΤΟΛΑΣ

ΠΑΣ Ναυπάκτου ( Σταθάτος ): ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ, ΚΟΝΙΔΑΣ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ, ΔΟΥΡΟΣ, ΣΤΑΘΑΤΟΣ, ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ, ΖΗΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΚΡΕΚΑΣ, ΝΤΖΟΥΜΑΝΗΣ, ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΙΦΤΙΛΗΣ