Σπουδαία αναμέτρηση, μεγάλη πρόκριση για Τηλυκράτη

Ο Τηλυκράτης ήταν ο νικητής στην αναμέτρηση με τον Θρίαμβο Λούρου, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό σε ένα γεμάτο και χορταστικό παιγνίδι, με 5 γκολ, πολλές φάσεις, πάθος, δύναμη κι από τις δυο πλευρές και απολαυστικό ποδόσφαιρο. Μια αναμέτρηση που τελικά δικαίωσε τους αρκετούς φίλους του ποδοσφαίρου, οι οποίοι και βρέθηκαν στο γήπεδο της Παλαίρου.

Δύο ημίχρονα-δυο πρόσωπα στην αναμέτρηση, με τον Τηλυκράτη να έχει την κατοχή στο πρώτο μέρος, όμως το Θρίαμβο να παίζει υποδειγματική άμυνα απέναντι στους τυπικά γηπεδούχους, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους και μην δίνοντας την ευκαιρία στους πάικτες του Τηλυκράτη να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Αντιθέτως ο Θρίαμβος άνοιξε το σκορ, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση, η οποία δεν έδειχνε ακατόρθωτη, με βάση αυτά που είδαμε στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάτι εντελώς το διαφορετικό, με τον Τηλυκράτη να φορτσάρει και τον Θρίαμβο να μην μπορεί να ακολουθήσει σε αυτό το δαιμονιώδη ρυθμό των παικτών του Άγγελου Μπέκα. Ο Τηλυκράτης στην επανάληψη όχι μόνο δεν έδειξε κουρασμένος, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος έδειχνε να τρέχει ακόμα περισσότερο. Πετυχαίνοντας 3 γκολ και χάνοντας ευκαιρίες για άλλα τόσα, πραγματικά επιβλήθηκε του περσινού κυπελλούχου και στοχεύει πλέον στην κατάκτηση του τροπαίου.

Με το καλημέρα ο Τηλυκράτης πήγε να αιφνιδιάσει, όταν ο Γεωργάκης βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή μετά από μια διαγώνια μπαλιά, πλάσαρε, όμως η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ. Ο Θρίαμβος αφυπνίστηκε, θωράκισε την άμυνα και έψαξε το γκολ στην αντεπίθεση, έχοντας κάποιες καλές στιγμές που δεν τελείωσαν όπως θα περίμενε ο Β. Γκαρτζονίκας. Ο Τηλυκράτης μέχρι το μισάωρο αν και έπαιζε τη μπάλα, κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά μετά το 30′ όταν και πάλι ο Γεωργάκης βρέθηκε στην περιοχή και πλάγια δεξιά, με την πλάτη στο τέρμα, δοκιμάζοντας ένα γυριστό σουτ το οποίο πέρασε πάνω από την εστία του Μήτσιου. Καλή στιγμές και με Σιδέρη στο 33′ να σουτάρει από μακριά, με τον Μήτσιο όμως να μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Μήτσιος.

Τη φάση του αγώνα την έκανε ο Θρίαμβος στο 32′, όταν σε μια αντεπίθεση ο Ναστούλης από τη γωνία της περιοχής και δεξιά έκανε ένα δυνατό φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο της εστίας του Σκιαδά. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να ανεβαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο και με έναυσμα το δοκάρι, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 35′. Σε γρήγορη αντεπίθεση και με ιδανικό συνδυασμό, οι παίκτες του Θριάμβου βγήκαν μπροστά φτάνοντας στην μικρή περιοχή, εκεί που ο Κολιός προσπάθησε να πλασάρει για το γκολ, ο Σκιαδάς με εκπληκτική απόκρουση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ξανά ο Κολιός, με κεφαλιά αυτή τη φορά έκανε το 0-1.

Ο Τηλυκράτης αν και έδειξε παγωμένος για μερικά λεπτά από αυτό το γκολ, συνήλθε και κατάφερε μέχρι το 40′ να φέρει το ματς ξανά στα ίσια. Ο Περιστέρης με κούρσα από αριστερά και μένοντας όρθιος από μια δυνατή κόντρα, μπήκε στην περιοχή και με έξυπνη πάσα έβγαλε τον Ιασωνίδη απέναντι από τον Μήτσιο. Ο Ιασωνίδης με άψογο πλασέ έκανε το 1-1 δίνοντας και πάλι χρώμα στην ομάδα του που μέχρι το ημίχρονο έψαξε και την ολική ανατροπή.

Στο 43′ ο διαιτητής της συνάντησης καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Δάρδα στην περιοχή του Θριάμβου, με τον επόπτη να έχει διαφορετική άποψη. Το πέναλτι εκτελέστηκε δυο φορές, με τον Ιασωνίδη να ευστοχεί στην πρώτη, αλλά τον Σπυράκο να δείχνει επανάληψη λόγω του ότι ο Σάκκος (ο οποίος είδε και την κίτρινη) πάτησε περιοχή πριν την εκτέλεση. Στην επανάληψη της φάσης, ο Μήτσιος έπεσε σωστά και απέκρουσε κρατώντας το 1-1 για την ομάδα του μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι που μπήκαν ορεξάτοι ζήτησαν και πάλι πέναλτι σε σουτ του Περιστέρη, το οποίο σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών του Θριάμβου, με τον Σπυράκο να δείχνει παίζεται. Καλή στιγμή με τον Σιδέρη στο 55′ να εκτελεί φάουλ η μπάλα όμως να περνά πάνω από τα δοκάρια. Φτάνοντας στο 60′ ο Περιστέρης θα δοκιμάσει να μπει κατά μέτωπο θα κοπεί όμως από τους αμυντικούς του Λούρου, οι οποίοι και κέρδισαν τη μπάλα. Στην προσπάθειά τους να απομακρυνθεί όμως, ο Δημουλιάς που έφτασε να πιέσει στην κορυφή την κόντραρε, την έκανε δική του για να συνεχίσει προς την εστία. Φτάνοντας μπροστά στον Μήτσιο την έσπασε παράλληλα ψάχνοντας τον Περιστέρη, όμως η μπάλα από το πόδι του Λέτσου κατέληξε στην εστία για το αυτογκολ και το 2-1.

Από εκείνο το σημείο και πέρα ο Θρίαμβος έδειξε να καταρρέει, με τα σημάδια της κούρασης να γίνονται εμφανή. Από ‘κει και πέρα ο Σιδέρης ανέλαβε να τελειώσει το ματς μια και καλή στη δεύτερή του εμφάνιση με τα χρώματα του Τηλυκράτη. Στο 65′ βρέθηκε στην περιοχή από σέντρα του Δημουλιά όμως η κεφαλιά του κατέληξε ψηλά άουτ. Στο 71′ πολύ ωραίος συνδυασμός των παικτών του Τηλυκράτη, ο Σιδέρης θα βρεθεί στη γραμμή της περιοχής και με το τακούνι θα περάσει μπροστά του τη μπάλα, εξαπολύοντας ένα άπιαστο σουτ και κάνοντας το 3-1.

Στο 75′ ο Περιστέρης από το ύψος του πέναλτι σούταρε, σωτήρια ο Μήτσιος σε κόρνερ, όπως και σουτ του Σιδέρη στο 77′ το οποίο απέκρουσε σε πρώτο χρόνο για να δοκιμάσει την τύχη του και ο Ορφανός στη συνέχεια της φάσης, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 80′ κούρσα του Περιστέρη στον άξονα με σουτ από το ύψος της περιοχής και πάλι όχι από τον τερματοφύλακα του Θριάμβου, όπως και στο 83′ σε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ του Δημουλιά που έδιωξε σε κόρνερ με τ’ ακροδάχτυλα. Το τελικό 4-1 έγραψε και πάλι ο Σιδέρης στο 2ο προσωπικό του τέρμα με σουτ εντός περιοχής.

Διατητής: Σπυράκος   Βοηθοί: Τριανταφύλλου – Χουλιάρας

Τηλυκράτης (Άγγελος Μπέκας)
Σκιαδάς, Δημουλιάς, Καταγής Σ, Μπουρδούβαλης, Καταγής Γ, Ιασωνίδης, Περιστέρης, Κτενάς(80′ Σκαμνέλος), Σιδέρης, Καταγής Γ.(75′ Γεωργάκης Μ.), Γεωργάκης(60′ Ορφανός)

Θρίαμβος Λούρου (Βαγγέλης Γκαρτζονίκας)
Μήτσιος, Σάκκος(85′ Κατσαντώνης), Κοντογεώργος, Δάρδας, Λέτσος(75′ Τσαιμος), Ντόντης, Σακκας(63′ Γκολάκος), Ναστούλης, Κολιός, Κόκκαλης, Σακκάς Ν.

πηγή: lefkadapress.gr/