Στον ημιτελικό ο Πανλευκάδιος

Στον ημιτελικό των Play off προκρίθηκε ο Πανλευκάδιος που επικράτησε με 2-1 έναντι του Θριάμβου Λούρου. Αντίπαλός του ο Απόλλωνας Πάργας που πήρε την πρόκριση εις βάρος του ΠΣ Πρέβεζας.

Σε μια μέτρια ποιοτικά αναμέτρηση που κύριο χαρακτηριστικό της ήταν η δύναμη, οι δυο ομάδες κινήθηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα λίγες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Ο Πανλευκάδιος που έδειξε να ελέγχει το ματς στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε, δεν ρίσκαρε για να το καθαρίσει και είδε τον αντίπαλο να ισοφαρίζει στην επανάληψη. Ο Θρίαμβος που ήταν καλύτερος μετά το γκολ από τους γηπεδούχους, με την ψυχολογία στα ύψη, δεν φάνηκε αρκετός για να κάνει την έκπληξη και να πάρει την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι που το Χ ήταν προς όφελός τους επανήλθαν στο ματς μετά από ένα 25λεπτο αμυντικής στάσης και πήραν τη νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Πανλευκάδιος που μπήκε αρκετά καλά στο ματς, είχε μια καλή στιγμή μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Κοκόλης ΧΖ βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, όμως επέλεξε βεβιασμένα να σουτάρει, όχι όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ. Στην επόμενη επιθετική προσπάθεια του Πανλευκάδιου, ο Τριάντος πέτυχε γκολ το οποίο ακυρώθηκε σαν οφ σάιντ.

Το 1-0 έγινε στο 17′ όταν ο Κοκόλης ΧΖ βρήκε όμορφα τον Χασακή στην περιοχή και αυτός πλάσαρε τον Μήτσιο για το 1-0. Φάση που ήταν και η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο Θρίαμβος στην πρώτη σημαντική του φάση στον αγώνα κατάφερε να σκοράρει, όταν ο Ναστούλης εκτέλεσε φάουλ, ο Μπάμπης με ασθενή απόκρουση δεν έδιωξε μακριά, με αποτέλεσμα ο Δήμας που βρέθηκε στην περιοχή να σουτάρει για το 1-1, στο 64ο λεπτό.

Ο Πανλευκάδιος που έχασε σημαντική ευκαιρία να τελειώσει το ματς λίγο πριν, στο 48′ με τον Κολοβό να δέχεται την παράλληλη από τον Τσελάι και με κοντινή προβολή να στέλνει τη λιγο άουτ, είδε την εστία του να κινδυνεύει για το 1-2 σε δυο περιπτώσεις ακόμα. Σε φάουλ που εκτέλεσε και πάλι ο Ναστούλης στο 70′, ο Δάρδας βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι πιάνοντας την κεφαλιά προς τα πίσω, με τη μπάλα να περνάει ξυστά πάνω από το “Γ” της εστίας του Μπάμπη. Όπως και μια κεφαλιά και πάλι από τον Δάρδα μέσα στην περιοχή που κατέληξε στα χέρια του Μπάμπη.

Ο Πανλευκάδιος που κράτησε όσο να περάσει η ψυχολογική μπόρα της ισοφάρισης από τους φιλοξενούμενους, βγήκε και πάλι στο προσκήνιο, με τον Κούση από δεξιά να αποφεύγει όμορφα τους αντιπάλους του και να δίνει παράλληλα για τον Κολοβό, ο οποίος προσπάθησε και πάλι με προβολή, όμως ούτε αυτή τη φορά η μπάλα του έκανε το χατήρι, καταλήγοντας άουτ. στο 80′.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι επιθετικοί του Πανλευκάδιου, το κατάφερε ο Τουλκερίδης από το πιο δύσκολο σημείο του γηπέδου, δηλαδή από το κόρνερ. Στο 87ο λεπτό και ενώ η αγωνία κορυφωνόταν, ο μέσος του Πανλευκάδιου εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, έσκασε στην μικρή περιοχή και κατέληξε στο “Γ” της εστίας του Μήτσιου για το 2-1. Φάση που ήταν και τελευταία αξιόλογη στην αναμέτρηση.

Διαιτητής: Σπυράκος   Βοηθοί: Κωνσταντίνου – Πάσχος

Πανλευκάδιος (Κατηφόρης Γ.)
Μπάμπης, Τσελάι, Κοκόλης ΧΣ, Βλάχος, Τριάντος, Μπαλή, Κοκόλης ΧΖ(76′ Γουριώτης), Φλούδας, Κολοβός, Χασακής(65΄Χασακής), Κούσης(86′ Κόκκαλης).

Θρίαμβος Λούρου (Γκαρτζονίκας Β.)
Μήτσιος, Σάκκος, Κοντογεώργος, Τζιακος, Δήμας, Δάρδας, Γκολάκος(84′ Κατσαντώνης), Ζάκκας(84′ Τσαϊμος), Σήμας Χ, Ναστούλης(77′ Λιόντος), Κολιός.

πηγη: lefkadapress