Στον τελικό ο Παναθηναϊκός

Ο Αθηναϊκός άγγιξε το.. θαύμα, όμως το τρίποντο της Κεχαγιά ήταν άστοχο και ο Παναθηναϊκός – που ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί – πήρε μετά κόπων και βασάνων την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών. Οι πράσινες κράτησαν το 67-66 υπέρ τους και θα διεκδικήσουν την πρώτη κούπα της χρονιάς την Κυριακή το μεσημέρι στη Λευκάδα.

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Ο Παναθηναϊκός πήρε εξ αρχής τα ηνία και με την Καλέντζου να πυροβολεί έκανε το 9-2 στο 5′. Ο Αθηναϊκός προσπάθησε να ισορροπήσει με τις Ντάναμ και Κεχαγιά να σκοράρουν, μείωσε σε 18-11 στο 10′ και όταν μπήκε και η Ντάνιελ στο παρκέ έκανε το 26-22 και το 31-27 (στο 18). Ομως οι Αλμπάνεζ και Κυριακοπούλου πήραν την κατάσταση στα χέρια τους κι έτσι έγινε το 39-29 του ημιχρόνου.

Οι πράσινες έκαναν το 43-29 στην εκκίνηση της επανάληψης και είχαν τον απόλυτο έλεγχο σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, με τις Δίελα, Αλμπάνεζ και Παντέλη να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα. Από τον Αθηναϊκό, η Κεχαγιά έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της για να μην ξεφύγει η διαφορά και στο 30′ το σκορ ήταν 53-45.

Η Σπαθάρου πήρε τη σκυτάλη και με δύο τρίποντα μείωσε σε 57-54 για τον Αθηναϊκό στο 34′ και ο Παναθηναϊκός αγχώθηκε. Η ομάδα του Βύρωνα ροκάνισε κι άλλο τη διαφορά με την Κεχαγιά να σκοράρει και πάλι, αλλά την Δασκαλοπούλου να γράφει το 67-66 μόλις 30” πριν από το τέλος.Η Αλμπάνεζ έκανε βήματα στα 7” και ο Αθηναϊκός είχε την τελευταία επίθεση, όμως η Κεχαγιά  αστόχησε σε τρίποντο στα 2” και η Σπαθάρου σε άλλο ένα δύσκολο σουτ στα 6 δέκατα.

ΚΟΡΥΦΑΙΑ: Η Κεάνι Αλμπάνεζ έβαλε 18 πόντους με 6/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα και ήταν σταθερά η καλύτερη του Παναθηναϊκού από την αρχή ως το τέλος του αγώνα.

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Ηταν ένα καταπληκτικό ματς, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και δεν υπήρχε παίκτρια που υστέρησε.

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ: Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως με την Ντέλβα φορτωμένη με φάουλ έχασε ένα μεγάλο μέρος της δύναμής της. Ο Αθηναϊκός το πάλεψε μέχρι τέλους και με τις Κεχαγιά, Σπαθάρου και Δασκαλοπούλου να πυροβολούν έφτασε μια ανάσα από την μεγάλη έκπληξη. Το ματς κρίθηκε στο σουτ και ο Παναθηναϊκός ήταν τυχερός.

Διαιτητές: Κορομηλάς-Βαρδάλος-Δημόπουλος

Δεκάλεπτα: 18-11, 39-29, 53-45, 67-66

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 5 (1), Δανούση, Αυτζή 5 (1), Αλμπάνεζ 18 (2), Κόνιαλη, Παντέλη 5, Σλούκα, Δίελα 13, Λύμουρα 4 (9ρ, 6ασ), Ντέλβα 7, Κυριακοπούλου 10.

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 10 (3), Σιδεράκη, Σπαθάρου 11 (3), Σταμάτη, Λουκάτου, Κλίτσα, Κεχαγιά 25 (2τρ, 4ασ), Ντάναμ 9, Νίξινα 6, Ντάνιελ 5 (1).

πηγή: superbasket.gr