Στο “Χ” ΑΟ Καρυάς και Δόξα Ωρωπού

Ισόπαλο έληξε το ματς ανάμεσα σε ΑΟ Καρυάς και Δόξα Ωρωπού, σε ένα γρήγορο και δυνατό παιγνίδι, ιδιαίτερα σημαντικό για τους γηπεδούχους που καίγονται και για τον παραμικρό βαθμό.

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος ενώ στο δεύτερο οι λίγες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν ανησύχησαν τις δυο εστίες. Όλα αυτά μέχρι το 80′ καθώς όσοι φίλαθλοι παρευρέθηκαν στο γήπεδο των Σφακιωτών παρακολούθησαν ένα χιτσκοκικό φινάλε, με τη Δόξα Ωρωπού να φτάνει κοντά στο γκολ δυο φορές, ενώ ο ΑΟ Καρυάς από την πλευρά του έπαιξε στα όρια την άμυνα των φιλοξενουμένων ψάχνοντας το γκολ στην αντεπίθεση.

Η Δόξα ήταν αυτή που μπήκε μπροστά στο σκορ, στο 13ο λεπτό όταν ο Γιοβάνης βρέθηκε στην περιοχή από παράλληλη πάσα του Λυγκούρη και πλάσαρε τον Θεράπο.

Το ματς κύλησε με παιγνίδι κέντρου, δυνατές μονομαχίες, περίσσιο πάθος και από τις δυο πλευρές όπως και με πολλά λάθη ιδιαίτερα στην τελική πάσα και στην τελική προσπάθεια. Παρ’ όλα αυτά ο ΑΟ Καρυάς που του δόθηκαν οι ευκαιρίες, κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν ο Νταλιάρδας εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Κάππα σε  σουτ του Χαλκιόπουλου και από κοντά έκανε το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο εστίες να μην απειλούνται ιδιαίτερα, το ματς να παίζεται στο κέντρο και τις μονομαχίες να συνεχίζονται σε κάθε άκρη του τερέν. Μοναδικές φάσεις, μια κεφαλιά του Σκέμπι στο 55′ για την Καρυά, όπως και του Τσαλοκώστα στο 71′.

Φτάνοντας προς το τέλος, η Δόξα Ωρωπού άρχισε να πιέζει περισσότερο, ενώ οι γηπεδούχοι θέλησαν να διαφυλάξουν αυτό το 1-1 γι’ αυτό και περίμεναν,ενώ προσπάθησαν και με αντεπιθέσεις να πετύχουν κάποιο γκολ. Έχασαν ευκαιρίες με τον Νταλιάρδα να κόβεται τελευταία στιγμή στην περιοχή, αλλά και μια προσπάθεια όπου οι γηπεδούχοι είχαν την αριθμητική υπεροχή κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον κεντρικό αμυντικό της Δόξας.

Η Δόξα Ωρωπού έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τη νίκη στο ματς, στο86ο λεπτό, όταν ο Λυγκούρης βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο της εστίας του ΑΟ Καρυάς. Χαμένη ευκαρία και στο 88′ για τον Ωρωπό, όταν Μπούντζας βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, όμως το πλασάρισμά του ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Διαιτητής: Σπυράκος  Βοηθοί: Χουλιάρας-Σίσκος