Ο Αστέρας Παραποτάμου πήρε το Σούπερ Καπ της ΕΠΣ Θεσπρωτίας

Σέντρα στην ποδοσφαιρική σεζόν της Θεσπρωτίας! Μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, ο Αστέρας Παραποτάμου κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της περιόδου, λυγίζοντας έπειτα από 120 λεπτά αγώνα την αντίσταση του Καστρίου.

Δύο όψεις είχε η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού. Το πρώτο 45λεπτο ήταν γεμάτο, χώρια από τα δύο γκολ, με καλές στιγμές και κλασικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Από την άλλη, το β΄μέρος δεν ήταν ανάλογο, καθώς οι δύο ομάδες έφτιαξαν ελάχιστες φάσεις , ενώ δεν έλειψαν και τα δυνατά μαρκαρίσματα, τα νεύρα και οι κάρτες. Ο Παραπόταμος μπήκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό.Ο διαιτητής Τσιάκος καταλόγισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ζήγου πάνω στον Πανταζή και ο Γκόλιας που ανέλαβε την ευθύνη της εκτέλεσης, δε λάθεψε, παρά την προσπάθεια του Κωνσταντάκου να αποκρούσει. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο ματς όμως, το Καστρί είχε την απάντηση. Σέντρα του Πασχάλη και κεφαλιά του Αναστασίου μέσα από τη μικρή περιοχή, για το 1-1 των κυπελλούχων.

Ο Αστέρας κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, στο 111΄, με δράστη μία από τις αλλαγές του Σωτηρίου, τον Αλέξη Γιάκη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή του Θύαμι νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-1.