World League 2016: Η Ταϊπέι επικράτησε με 3-0 του Πουέρτο Ρίκο

Με… έκπληξη ξεκίνησε το τουρνουά του World League στην Λευκόβρυση Κοζάνης καθώς η Κινεζική Ταϊπέι επικράτησε με 3-0 του Πουέρτο Ρίκο.

Οι Ασιάτες είχαν γενικά εντυπωσιακά ποσοστά στην υποδοχή (81% με 63% αριστες) κι αυτό τους βοήθησε να έχουν μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση (59% ), αλλά το κλειδί για την επικράτηση τους ήταν η ανατροπή που έκαναν στο β’ σετ εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Πουέρτο Ρίκο (έδωσε 26 πόντους συνολικά).

Εκεί το Πουέρτο Ρίκο βρέθηκα να προηγείται με 17-11, αλλά κάνοντας συνεχόμενα λάθη στην επίθεση το σκορ έγινε 18-17, για να ισοφαρίσει η Ταϊπέι 21-21 και να πάρει το σετ με 30-28.

Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς καθώς στο τρίτο σετ το σκορ ξέφυγε από νωρίς (8-4, 16-9) και το 3-0 ήρθε πολύ εύκολα.

«Νομίζω ότι σήμερα παίξαμε πολύ καλά, ιδίως στο κομμάτι της υποδοχής. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη μας στο πρώτο μας παιχνίδι στο World League», είπε ο τεχνικός της Ταϊπέι κ. Τσεν Κο Τσο για να συμπληρώσει ο αρχηγός Τσεν Τσιεν: «Όλα τα παιδιά έπαιξαν πολύ καλά σήμερα, απολαύσαμε αυτό το παιχνίδι και χαιρόμαστε πάρα πολύ γιατί κάναμε ντεμπούτο στη διοργάνωση με νίκη».

Ο προπονητής του Πουέρτο Ρίκο Χαβιέρ Γκασπάρ έδωσε συγχαρητήρια στην Ταϊπέι αφού όπως είπε: «Κέρδισε δίκαια γιατί έπαιξε καλύτερα. Εμείς είχαμε ένα καλό δεύτερο σετ, αλλά από ένα σημείο και μετά δεν τελειώσαμε τις επιθέσεις», ενώ ο αρχηγός Σεκιέλ Σάντσεζ τόνισε: «Είμαστε ένα νεανικό γκρουπ και αυτό φάνηκε σήμερα πληρώνοντας ένα νεκρό διάστημα στο τέλος του β’ σετ»>

Τα σετ: 25-20, 30-28, 25-15
ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΤΑΪΠΕΙ (Τσεν): Λιου Χονγκ Τζίε 12 (10/11 επ, 2 μπλοκ), Λιου Χονγκ Μιν 7 (6/17 επ, 1 μπλοκ, 87% υπ – 70% άριστες), Γου Τσουνγκ 14 (12/18 επ, 2 μπλοκ), Χουανγκ Τσουν 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουάνγκ Πέι 1 (1/2 επ), Τσεν 13 (12/18 επ, 1 άσσος, 55% υπ – 45% άριστες) / Λιν (λ, 90% υπ – 60% άριστες), Τάι Τζου, Τσανγκ Λιανγκ, Χουάνγκ Τσιεν 1 (1/2 επ), Χσου, Γουάνγκ Μινγκ

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Γκασπάρ): Μοράλες 20 (17/26 επ, 3 μπλοκ), Γκόας 1 (1/2 επ), Λόπεζ 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ – 18% άριστες), Ροντρίγκες 3 (1/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιέρρα 3 (3/8 επ), Σάντζεζ 10 (9/18 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 36% άριστες) / Ντελ Βάγιε (λ, 47% υπ – 32% άριστες), Νιέβες 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ιγκλέσιας, Ριβέρα Ε. 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 17% άριστες), Αρτσίλα 2 (2/6 επ), Ριβέρα Χ.