O Θεσπρωτός νίκησε 3-2 τον Τύρναβο

Αυτό που του έλειπε τον τελευταίο καιρό, μια νίκη μέσα στην έδρα του, κατάφερε και πήρε ο Θεσπρωτός, αφού λύγισε όχι μόνο τον ανταγωνιστικό Τύρναβο, αλλά και το τρομερά επιβαρυμένο τερέν από την ισχυρή βροχή που έπιασε.Ο Θεσπρωτός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πιο ορεξάτος από τους θεσσαλούς. Θα μπορούσε να έχει προηγηθεί στο 16΄αν ο Παπαγιάννης δεν πραγματοποιούσε μεγάλη επέμβαση στο πολύ καλό σουτ του Μπίκα από το ύψος της περιοχής.Όμως πέρα από δύο επικίνδυνα φάουλ, των Τζερεμέ και Σουκρήογλου, ο Θεσπρωτός δεν ήταν όσο απειλητικός θα έπρεπε στο υπόλοιπο πρώτο μισό ώστε να δικαιούται να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια. Ο αγωνιστικός χώρος στο β΄μερος θύμιζε περισσότερο πισίνα αφού στην ανάπαυλα μεσολάβησε βροχή.Οι ομάδες επιδόθηκαν σε ψηλές μπαλιές στο δεύτερο ημίχρονο με τις τακτικές να πάνε αναγκαστικά περίπατο και η έκβαση του ματς θα κρινόταν και από το υγρό στοιχείο. Ο Θεσπρωτός πάντως έδειξε να το θέλει πιο πολύ. Φοβερό σουτ του Κοζάκη στο οριζόντιο δοκάρι στο 54΄, γκολ ο Μπίκας στο 55΄με ωραίο σουτ μετά από κόλλημα της μπάλας στα νερά της περιοχής του ΤυρνάβουΑνάλογα παιχνίδια της μπάλας και στην απέναντι περιοχή ομως. Ο Τσιρλίδης στο 62′ κι ενώ δεν είχε καν προλάβει να λερώσει το σορτσάκι του ισοφάρισε για την ομάδα του, προλαβαίνοντας να τσιμπήσει τη μπάλα προ της άμυνας του Θεσπρωτού και του Κωνσταντάκου.Αλλά δεν ήταν γραφτό να είναι ο Τσιρλίδης η χρυσή αλλαγή του ματς. Ο Πέντσας που είχε περάσει στον αγώνα στο 68′ συμμετείχε και στα δύο γκολ του Θεσπρωτού που ακολούθησαν.Στο 84′ το.. αεροπλανικό του Α.Μητσέλου ίσως να μην κατέληγε στα δίχτυα αν η μπάλα δεν έβρισκε στην πλάτη του Πέντσα, που ενώ φάνηκε πως θέλει να την αποφύγει, τελικώς της άλλαξε πορεία για το 2-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!Πριν ακόμη συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι, ο Πέντσας κέρδισε τις μάχες με την άμυνα του Τυρνάβου και με δυνατό σουτ στη γωνία του Παπαγιάννη σκόραρε, ένα γκολ που έδειχνε πως θα κλείδωνε το παιχνίδι με το 3-1 στο 85′.Ο Λίταινας στο 88′ με σουτ από πλάγια μείωσε σε 3-2 κάνοντας μαρτυρικά τα τελευταία λεπτά για τους φίλους των κιτρινόμαυρων. Αν και έμειναν στις καθυστερήσεις με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε στο 94′ ο Α.Μητσέλος με δύο κίτρινες στην ίδια φάση), τελικά το πλατανόφυλλο έφτασε στην πολύτιμη αλλά και δίκαιη φυσικά νίκη.Θεσπρωτός (Χατζηπέτρου): Κωνσταντάκος, Κοζάκης, Πανταζής, Μήτσης, Καρύδης, Μητσέλος Α., Σουκρήογλου (72′ Μώκος), Νάκος, Στεφανίδης, Τζερεμες (77′ Γεωργίου), Μπίκας (68′ Πέντσας).
Τύρναβος(Ζιάκας): Παπαγιάννης, Αϊβάζης, Μπαρούτας (90’+ Μητσιογιάννης),Καρατάσιος, Καρλιάμπας, Μπαξεβάνου, Τασιούλης, Λούγκος, Παπαχρήστος (73′ Μανιώτης), Λίταινας, Χρηστίδης (60′ Τσιρλίδης).

πηγή: thesprotiaball.gr