Νικητής ο Τηλυκράτης στο ντέρμπι, 1-0 τον Πανλευκάδιο

Το ποδόσφαιρο επανήλθε στο προσκήνιο μετά από μια φλύαρη και αρνητική εβδομάδα για τους δυο μεγάλους του νησιού, καθώς οι δυο τους αναμετρήθηκαν στο γήπεδο, όπως είναι άλλωστε και η φύση του ποδοσφαίρου, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Τηλυκράτης αναδείχτηκε νικητής χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Καταγής Γ. με άπιαστη βολίδα στο 37′ και από ‘δω και πέρα κρατά την πρωτιά στο χέρι, είτε υπάρξουν μπαράζ στη συνέχεια είτε όχι, είτε υπάρξουν κυρώσεις, είτε πάλι όχι.

Οι δυο ομάδες έδειξαν να θέλουν τη νίκη όσο τίποτε άλλο, μιας και τα χαρακτηριστικά στοιχεία του αγώνα ήταν το πάθος, η θέληση και η δύναμη, τα οποία και διακρίνουν τέτοιου είδους αναμετρήσεις. Όπως ήταν αναμενόμενο, το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο γκολ, με τον Πανλευκάδιο να σπαταλά τις δικές του, ενώ τον Τηλυκράτη να είναι περισσότερο αποτελεσματικός.

Δυο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα, με το πρώτο να είναι χορταστικό για τους 1000 και πλέον φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο Πλάτωνας Γρηγόρης, ενώ στην επανάληψη με το ρυθμό να πέφτει, τον αέρα να φέρνει τα πάνω κάτω και τη βροχή να ξεσπά, οι φίλαθλοι όχι μόνο δεν το χάρηκαν, αλλά άρχισαν να αποχωρούν πολύ πριν από τη λήξη.

Ξεκινώντας, και στο πρώτο αναγνωριστικό 10λεπτο για τις δύο ομάδες, ο Τηλυκράτης, με τον Ορφανό στην κορυφή να κλέβει τη μπάλα από αντίπαλο αμυντικό, λίγο έλειψε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 8ο λεπτό. Κάτι που δεν έγινε, μιας και ο τερματοφύλακας του Πανλευκάδιου έπεσε γρήγορα πάνω στη μπάλα μπλοκάροντας. Ο Πανλευκάδιος άρχισε να ανεβαίνει στη συνέχεια, και μέχρι το 25′ είχε δυο πολύ καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, και στις δύο περιπτώσεις με τον Κολοβό, την πρώτη φορά με ένα σουτ που βρήκε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ και τη δεύτερη όταν βρέθηκε στην περιοχή έκανε την κεφαλιά, όμως ο Σκιαδάς έπεσε σωστά και έδιωξε. Με την μπάλα να μην απομακρύνεται, ο Κούσης σούταρε από πολύ κοντά στην επαναφορά, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Ο Τηλυκράτης έδειξε να επανέρχεται σιγά σιγά στο ματς, όπου και είχε μείνει εκτός για ένα τέταρτο και είχε ένα καλό σουτ στο 26′ με τον Μακρυγιάννη, όπου ο Μπάμπης εξουδετέρωσε. Στο 32′ ένα σουτ του Δημουλιά κατέληξε άουτ και στο 35′ ο Καταγής Γ. προειδοποίησε, όταν πήρε με πάσα τη μπάλα από το κόρνερ και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από πολύ πλάγια θέση, χωρίς όμως να μπορεί να νικήσει τον Μπάμπη. Δυο λεπτά μετά, ο τερματοφύλακας του Πανλευκάδιου επαναφέροντας τη μπάλα παιγνίδι και στην προσπάθειά του να δώσει πάσα με τα χέρια, έστειλε τη μπάλα πάνω στον Καταγή Γ. ο οποίος βρισκόταν λίγο έξω από την περιοχή. Ο Καταγής κατέβασε όμορφα με το στήθος και εξαπέλυσε μια βολίδα που κατακεραύνωσε την εστία του Πανλευκάδιου, δίνοντας έτσι το προβάδισμα 1-0 για την ομάδα του.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου, ο Τηλυκράτης πήγε το ματς πιο συντηρητικά, θέλοντας να κρατήσει το υπέρ του σκορ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, κάτι το οποίο και κατάφερε. ο Πανλευκάδιος αν και έτρεξε και έψαξε το γκολ, δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία των τυπικά γηπεδούχων, ενώ και Τηλυκράτης ήταν ακίνδυνος στο Β’ μέρος.

Αξίζει να σημειωθεί πως η διαιτησία του κ. Αλεξανδρόπουλου σε ντέρμπι τέτοιου βεληνεκούς ήταν για άλλη μια φορά υποδειγματική, όπως και των βοηθών του, Φραγκούλη και Τσόγκα.

Διαιτητής: Αλεξανδρόπουλος    Βοηθοί: Φραγκούλης Π.-Τσόγκας

Τηλυκράτης Λευκάδας (Άγγελος Μπέκας): Σκιαδάς, Σκαμνέλος, Καταγής Λ., Ιασωνίδης, Καταγής Σ., Μακρυγιάννης (52΄Μπουρδούβαλης), Κτενάς, Καταγής Γ., Δημουλιάς, Ορφανός (84΄Σιδέρης), Γεωργάκης Ι. (69΄Περιστέρης)

Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Μπάμπης, Τσελάι (84΄Στεριώτης), Κοκόλης, Βλάχος, Τριάντος, Φλούδας, Κοκόλης Χ.Ζ., Μπαλή, Κολοβός (84΄Γουριώτης), Χασακής (77΄Σταματέλος), Κούσης.

πηγη:lefkadapress.gr