Χρειάστηκε ένα πεντάλεπτο ο Τηλυκράτης Λευκάδας

Υπόθεση ενός πεντάλεπτου, ήταν η δεύτερη νίκη του Τηλυκράτη Λευκάδας στο πρωτάθλημα απέναντι στην Θύελλα Σινώπης.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να δυσκολεύτηκαν στην τελική πάσα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη αρκούσε το διάστημα 50΄-60΄, όπου οι γηπεδούχοι σκόραραν τρία γκολ, με τους Καλογερή και Περιστέρη να “καθαρίζουν” για την ομάδα τους με τον δεύτερο να πετυχαίνει χατ τρικ, λίγο πριν το τέλος.

Ο αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων από την αρχή μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παραταχθεί με διπλή ζώνη, άμυνα είχαν σαφή προσανατολισμό, να κερδίσουν ότι μπορούν σε αυτό το παιχνίδι.

Στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, οι Καλογερής και Περιστέρης είχαν δύο-τρεις καλές στιγμές, όμως δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν. Όπως και ο Σταύρου, που κινούνταν στην κορυφή της επίθεσης και έτσι πήγαμε χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα δοκάρι σε σέντρα σουτ του Καταγή Σπύρου στο 48΄ και στη συνέχεια μπήκαμε στο δεκάλεπτο, όπου κρίθηκε το παιχνίδι. Στο 53΄ ο Περιστέρης έγινε αποδέκτης της μπάλας πάνω τη γραμμή από τον Δημουλιά και έβαλε μπροστά την ομάδα του. Με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ.

Στο 55΄ ο Καλογερής με σουτ “έγραψε” το 2-0. Και στο 57΄ πάλι ο Περιστέρης με λόμπα έκανε το 3-0. Στο 65΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία σε τετ α τετ του Σπυράκου να μειώσουν το σκορ, αλλά ο Σκιαδάς δήλωσε “παρών”. Ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο, με το ρυθμό να έχει πέσει ο Περιστέρης σημείωσε χατ τρικ στο 87΄, χάρη σε ασιστ του Καλογερή, όπου γράφτηκε και το τελικό 4-0.

Ενώ, στο 89΄ ο ίδιος πήγε να πετύχει και τέταρτο γκολ, αλλά η μπάλα στο πλασέ του πήγε στο δοκάρι.

Διαιτητής: Γκούμας

Βοηθοί: Λαφαζάνης, Λαζάρου

Τηλυκράτης Λευκάδας: Σκιαδάς, Θειακός(61΄ Γεωργάκης), Καταγής Σπ., Καταγής Λ., Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης, Κτενάς, Δημουλιάς(69΄ Πολίτης), Περιστέρης, Ιασωνίδης, Καλογερής, Σταύρου(67΄ Σάντας)

Θύελλα Σινώπης: Παναγιωτίδης, Καρίπογλου, Αηδόνης(77΄ Βασιλειάδης Ν.), Παπαδόπουλος Ι., Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος Ι., Φούντογλου Ν., Φούντογλου Δ., Μισούζης(60΄ Ιορδανίδης), Βασιλειάδης Λ.(72΄ Παπάζογλου), Σπυράκος