Βαριά ήττα για τη Δόξα Λευκάδας στο Κερατσίνι

Δεν τα κατάφερε η Δόξα απέναντι στο φαβορί της κατηγορίας και ηττήθηκε με το βαρύ 80-52.

Ήταν μια κακή εμφάνιση για τη λευκαδίτικη ομάδα, που καλά θα κάνει να την αφήσει πίσω της όσο πιο γρήγορα μπορεί. Το παιχνίδι ήταν εξ ορισμού πολύ δύσκολο για τη Δόξα, πράγμα που φάνηκε και από το ξεκίνημα. Ο Φάρος προηγήθηκε πολύ γρήγορα στο σκορ (9-0) και έδειξε τις διαθέσεις του από νωρίς. Η Δόξα απάντησε αρχικά και μείωσε σε 11-7, δείχνοντας ότι θα παλέψει για ό,τι της αναλογεί. Δεν κράτησε πολύ όμως αυτό το καλό διάστημα για τη Δόξα αφού ο Φάρος ανέβασε πάλι στροφές στην απόδοσή του και προηγήθηκε με 22-9 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις κοντά στο καλάθι με τους Αγγελόπουλο και Πετροδημόπουλο ενώ στην περιφέρεια οι Μπατής και Λιακόπουλος οργάνωναν αλλά και σκόραραν.

Στο 15′ το σκορ ήταν 26-14. Η Δόξα πάλευε το παιχνίδι αλλά η ποιότητα του ρόστερ των γηπεδούχων έμοιαζε πολλές φορές απαγορευτική για τους παίχτες του Τακιανού. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 36-25. Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα και η διαφορά στο σκορ ανέβηκε. Στο 23′ το σκορ ήταν 42-25 και στο 25′ ήταν 51-31.

Ο Φάρος έδειχνε γιατί θεωρείται μια από τις πιο δυνατές ομάδες της κατηγορίας. Με πολύ πλούσιο ρόστερ και με πολλαπλές επιλογές έβρισκε λύσεις σχεδόν με όλους τους παίχτες που αγωνίζονταν. Η Δόξα έδειχνε να μένει από δυνάμεις. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το Φάρο να προηγείται με 62-39. Κάπως έτσι κύλησε και το τελευταίο δεκάλεπτο με το Φάρο να μη μειώνει την απόδοσή του και το σκορ να διατηρείται σε υψηλές διαφορές (68-44 και 72-48 στο 35′).

Το μόνο που έμενε ήταν το τελικό σκορ. Τελικό σκορ λοιπόν 80-52.

Ήταν ένα παιχνίδι που η ήττα ήταν “εντός προγράμματος” για τη Δόξα. Σίγουρα η διαφορά δεν είναι κολακευτική αλλά ίσως να μην έχει και μεγάλη σημασία. Από τη Δόξα ξεχώρισαν (όσο μπορεί να ειπωθεί αυτό) ο Καρύδας και ο Τσαλδάρης ενώ για το Φάρο καλύτεροι ήταν οι Καράμπουλας, Παπαμακάριος, Λιακόπουλος και Αγγελόπουλος, σε μια ομάδα που δύσκολα ψάχνεις να βρεις παίχτη που υστερεί.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 80-52
Δεκάλεπτα: 18-9, 36-25, 62-39, 80-52.
Φάρος Κερατσινίου(Πολέμης): Παπαδόπουλος 3(1), Παπαμακάριος 7(2), Κουντουράς, Καράμπουλας 14, Μπατής 14(4), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 17(3), Αγγελόπουλος 10(1), Κομποδιέτας, Σκορδίλης 9, Κατούφας 6.
Δόξα Λευκάδας(Τακιανός): Βαγενάς, Γεωργάκης, Κούτρας, Καρύδας 8(2), Πετρόπουλος, Χρυσόπουλος 1, Μανούσος 10, Κανονίδης 20(3), Κέτζο, Πεταλωτής, Τσαλδάρης 13(1).