Αγχωτική νίκη για τον Αμβρακικό Βόνιτσας

Αγχωτική νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ σήμερα απέναντι στον ΑΟ ΚΑΡΥΑΣ στο γήπεδο της Βόνιτσας. Η ομάδα του Αρη Φερεντίνου χάρη σε δύο τέρματα που σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στη νίκη με 2-0 και έκανε ακόμη ένα βήμα για την αποφυγή των play out και την όσο το δυνατόν πιο σύντομη εξασφάλιση της παραμονής του στην κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητος, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική. Η πρώτη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 42ο λεπτό και ανήκε στους γηπεδούχους, όταν ο Θεράπος επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο πορτιέρο του ΑΟ ΚΑΡΥΑΣ έδιωξε την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ μπήκε αποφασισμένος να …καθαρίσει το παιχνίδι και έχασε πολλές ευκαιρίες. Στο 52ο λεπτό ο Μπεκιάρης έκανε την σέντρα από τα δεξιά, αλλά το σουτ του Θεράπου κόντραρε σε σώματα αμυντικών και πέρασε κόρνερ. Στο 54’ σουτ του Μπακοχρήστου απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Θεράπος και στο 56’ απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Θεράπο, έδιωξε με την βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού σε κόρνερ ο Θεράπος. Το γκολ για τον ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ ήρθε στο 73’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπακοχρήστου ο Ιωάννου με κεφαλιά …έλυσε τον γόρδιο δεσμό κάνοντας το 1-0.

Ο ΑΟ ΚΑΡΥΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει. Στο 83΄η κεφαλιά του Χαγιάννη πέρασε άουτ και στο 85’ η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ μετά από επέμβαση του Παχή σε σουτ του Ρεκατσίνα.

Στο 87’ ο Βουλγαρίδης μετά από έξοχη ατομική προσπάθεια έγραψε το 2-0 με σουτ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ): ΠΑΧΗΣ, ΘΕΡΑΠΟΣ (82’ ΖΙΑΒΡΑΣ), ΒΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ, ΜΠΑΤΣΟΣ, ΝΤΑΛΤΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΦΟΥΡΛΗΣ, ΧΑΣΑΪ, ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ (70’ ΤΣΑΪΚΟΣ), ΜΠΑΚΟΧΡΗΣΤΟΣ, ΠΑΛΟΥΚΗΣ Ν. (67’ ΚΑΤΣΑΡΑΣ).

ΑΟ ΚΑΡΥΑΣ: ΘΕΡΑΠΟΣ, ΜΠΟΥΡΣΙΝΟΣ, ΓΟΥΛΑΣ, ΧΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΡΕΚΑΤΣΙΝΑΣ, ΛΑΥΡΑΝΟΣ, ΒΑΓΕΝΑΣ (78’ ΑΡΓΥΡΗΣ), ΓΙΑΠΛΕΣ, ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ (78’ ΘΕΡΜΟΣ), ΣΚΕΜΠΙ, ΜΠΙΤΑ.