Απέδρασε με το διπλό από την Βόνιτσα ο Πανλευκάδιος

Με το διπλό που κατά πάσα πιθανότητα του δίνει και την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα και το πλεονέκτημα στα μπαράζ ανόδου (εκκρεμεί η απόφαση της έφεσης που κατέθεσε ο Τηλυκράτης), απέδρασε ο ΠΑΝΛΕΥΚΑΔΙΟΣ από την Βόνιτσα, επικρατώντας με 2-1 του ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΥ.

Οι φιλοξενούμενοι που καίγονταν για τη νίκη, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και στο 9ο λεπτό θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του Κολοβού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπανού πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παχή.

Στο 16ο λεπτό ο Κολοβός πήρε την μπάλα και πέρασε με έξοχη προσπάθεια τον Φούρλη πλασάροντας τον Παχή κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΝΛΕΥΚΑΔΙΟ. Ένα γκολ πάντως που ο πρώην παίκτης του ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΥ δεν πανηγύρισε… Στο 27΄ο Παχής έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ μετά από σουτ του Κόκολη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησαν στο ματς. Ο Νιάφας εκτέλεσε φάουλ από το κέντρο, ο Θεράπος πήρε την μπάλα και βρήκε τον Μπεκιάρη ο οποίος με κοντινό πλασέ στο 50ο λεπτό νίκησε τον Μπάμπη κάνοντας το 1-1.

Η απάντηση όμως για τον ΠΑΝΛΕΥΚΑΔΙΟ ήταν άμεση καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα (54’) ο Τριάντος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόκολη έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην  ομάδα του. Ο Κολοβός στο 61ο λεπτό έστειλε την μπάλα άουτ και στο 83’ το σουτ του Κόκολη είχε την ίδια κατάληξη.

ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (ΑΡΗΣ ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ): ΠΑΧΗΣ, ΦΟΥΡΛΗΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ, ΝΙΑΦΑΣ, ΣΑΝΤΑΣ (23’ ΘΕΡΑΠΟΣ), ΛΙΟΤΣΟΣ Μ., ΠΑΛΟΥΚΗΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ, ΜΗΤΣΟΥΡΑΣ (36’ ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ), ΜΠΑΤΣΟΣ, ΚΑΤΣΑΡΑΣ.

ΠΑΝΛΕΥΚΑΔΙΟΣ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΤΗΦΟΡΗΣ): ΜΠΑΜΠΗΣ, ΤΣΕΛΑΪ, ΣΠΑΝΟΣ, ΒΛΑΧΟΣ, ΤΡΙΑΝΤΟΣ, ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ, ΚΟΚΟΛΗΣ (85’ ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ), ΜΠΑΛΗ, ΚΟΛΟΒΟΣ, ΧΑΣΑΚΗΣ (82’ ΓΟΥΡΙΩΤΗΣ), ΚΟΥΣΗΣ (90’ ΜΕΪΝΤΑΝΗΣ).