Βρήκε λύση με Μπόμπορη ο ΠΣ Πρέβεζα 1-0 την Ένωση

Πάντα τα ματς της Ένωσης με τον ΠΣ Πρέβεζα έχουν ιδιαίτερο χαρακτήρα και η αναμέτρηση των δύο ομάδων στο «Αθανασία Τσουμελέκα» για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, εξελίχθηκε σε ντέρμπι, το οποίο «καθάρισε» με ένα εξαιρετικό ανάποδο «ψαλίδι» ο Νίκος Μπόμπορης (τελικό σκορ 1-0).
Στα πρώτα 25 λεπτά οι «πράσινοι» του Κώστα Αμάραντου είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού. Στο 16′ ο Δαρδαμάνης επιχείρησε τη σέντρα από την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης της ΑΕ Πρέβεζας, ο Νικάκης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Λιάσκο στη μικρή περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας των «κιτρινόμαυρων» απέκρουσε τη διπλή προσπάθεια του ποδοσφαιριστή της Ένωσης.
Στο 18′ ο Πανταζής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του ΠΣ Πρέβεζα, αλλά ο ρέφερι του αγώνα υπέδειξε «χέρι» στον αμυντικό της ΑΕ Πρέβεζας και γκολ δεν υπήρξε. Η μοναδική αξιοσημείωτη επιθετική στιγμή για τον ΠΣ Πρέβεζα ήταν μία κεφαλιά του Ντιό (άουτ) στο 22′.
Οι παίκτες του Θωμά Βασιλειάδη (ήταν στην εξέδρα λόγω τιμωρίας) ισορρόπησαν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Βασιλάκου, παρά μόνο στο 75′. Ο Καρίπογλου έκανε τη σέντρα, ο Μπόμπορης «στόπαρε» τη μπάλα με το στήθος και με ένα εντυπωσιακό σε εκτέλεση ανάποδο «ψαλίδι» άνοιξε το σκορ (1-0).
Η Ένωση «απάντησε» με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζιώγκα στο 88′ (η μπάλα ακούμπησε και το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Λιάσκου και πέρασε άουτ) και ο ίδιος παίκτης στο 90′ από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά τον γκολκίπερ του ΠΣ Πρέβεζα (άουτ). Νωρίτερα (89′) δυνατό σουτ του Μπρούβα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του τέρματος του Βασιλάκου.
Διαιτητής: Κωνσταντίνου
Βοηθοί: Σίσκος – Ντόμαρης
ΑΕ Πρέβεζας (Αμάραντος): Βασιλάκος, Ντέντι, Ζήσης, Πανταζής, Ζιώγκας, Κουτρούμπας, Ζέρης, Νταλάρδας, Δαρδαμάνης, Νικάκης, Γκούρας (66′ Λεόπουλος).
ΠΣ Πρέβεζα (Βασιλειάδης): Λιάσκος, Τουργέλης, Φραγκολιός (19′ λ.τρ. Σπυρόπουλος), Καράκης, Ντιό, Τσιόκας (90′ Ριστάνης), Σο, Μπρούβας, Γκίνι, Μπόμπορης (87′ Κτενάς), Καρίπογλου.
πηγή:atpreveza.gr