Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Αχέρων, 2-0 την ΑΕ Λευκίμμης

Η ομάδα του ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου χρειάστηκε 14 λεπτά για να καταφέρει να ανοίξει το σκορ απέναντι στην ομάδα της Λευκίμμης, όταν ο Φλώρος ανέτρεψε τον Μπλέτσα μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή κ. Προβίδα να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει εύστοχα ο Μουζακίτης, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές, αφού ο Φλώρος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Χρήστου Ντούρο πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και συνέχισε να πιέζει να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω.

Έτσι στο 21ο λεπτό ο Πότσης με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Μουζακίτη, ήταν εκείνος που παραβίασε την εστία της Λευκίμης κάνοντας το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Βέβαια το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο, αλλά οι παίκτες του ΠΑΣ Αχέρων ήταν άτυχοι στις τελικές προσπάθειες.

Διαιτητής: Προβίδας (Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Γαλανόπουλος – Καλυβόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Χρήστος Ντούρος): Κοντογουλίδης, Βασιλειάδης, Πάνος, Γούλας, Κυριάκης (86’ Παρράς), Πότσης, Κόλλινς, Μουζακίτης (74’ Μελιγγιώτης), Μπλέτσας, Ζδράβος, Καψάσκης (69’ Λουκούμης).

Α.Ε Λευκίμμης (Δημήτρης Μουρούτης): Xhafas, Βούλγαρης, Ανυφαντής, Βασιλάκης, Θεοδωράκης, Φλώρος, Κωστακιώτης, Βλάσσης, Παπαδόπουλος, Τσεβανέδης (35΄ λ.τρ. Κακιώνης), Γατσεράτος.