Νίκη-χρυσάφι της ΑΕ Καραϊσκάκης στην Δράμα (photos)

Τεράστια ανατροπή και νίκη-χρυσάφι της ΑΕ Καραϊσκάκης με 2-4 της Δόξα στην Δράμα που την κρατά ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής. Στον έναν βαθμό πλέον η διαφορά των δύο ομάδων στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Ναζίμ απείλησε δις (στο 7′ και στο 16′). Αλλά το γκολ το πέτυχε η Δόξα με τον Σαπανίδη στο 23ο λεπτό μετά από μια εξαιετική προσωπική ενέργεια του Μαυριά από τα πλάγια. Η ομάδα της Άρτας που χρειαζόταν το θετικό αποτέλεσμα ξεκίνησε να πιέζει να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση πριν την ανάπαυλα αλλά δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική.

Στην επανάληψη η φιλοξενούμενη ομάδα έφερε το ματς στα ίσα με τον Ναζίμ στο 60′. Ο Νιγηριανός που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Δόξας, με ωραία κεφαλιά, μετά από σέντρα του Δούμτσιου, έκανε το 1-1. Και ενω οι Αρτινοί έψαχναν και δεύτερο γκολ, πάλι κόντρα στη ροή του αγώνα, η Δόξα, σκόραρε με τον Πινδώνη, με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι! Με αντεπίθεση τεσσάρων λεπτών η ΑΕ Καραϊσκάκης όχι μόνο αντέδρασε αλλά έβαλε τις βάσεις για την μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Μπρέμπος, Ρούνεϊ και Δούμτσιος έκαναν το 2-1,4-2 μέσα σε λίγα λεπτά και κράτησαν την ομάδα της Άρτας στο παιχνίδι της παραμονής.

Το φιλμ του αγώνα

6′ Ο Ηλιάδης δεν έδιωξε σωστά την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κανείς παίκτης των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να απειλήσει

7′ Σουτ του Ναζίμ η μπάλα αουτ

16′ Κεφαλιά του Ναζίμ η μπάλα ξανά εκτός εστίας

20′ Σουτ από τον Αγγελόπουλο, μπλόκαρε εύκολα ο Χουάντερσον

23′ ΓΚΟΛ για την Δόξα Δράμας. Μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Μαυριά και γύρισμα, ο Σαπανίδης άνοιξε το σκορ με ωραία προσπάθεια

24′ Σουτ του Ηλίαδη, ο Δούμτσιος έδιωξε

30′ Μακρινό σουτ του Σαμπανίδη, μπλόκαρε εύκολα ο Χουάντερσον

44′ Ο Μαύρου μπήκε στην περιοχή αλλά λίγο πριν εκτελέσει, κόπηκε

50′ Σουτ του Ναζίμ η μπάλα αουτ

60′ ΓΚΟΛ για την ΑΕ Καραϊσκάκης. Ο Ναζίμ με ωραία προσπάθεια φέρει το ματς στα ίσα

70′ Σουτ από τον Ρούνεϊ η μπάλα λίγο αουτ

72′ ΓΚΟΛ για την Δόξα Δράμας. Ο Πινδώνης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον

80′ ΓΚΟΛ για την ΑΕ Καραϊσκάκης. Ο Μπρέμπος που μόλις είχε περάσει στο ματς έκανε το 2-2

81′ ΓΚΟΛ για την ΑΕ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ. Ο Ρούνεϊ κάνει την επική ανατροπή

84′ ΓΚΟΛ για την ΑΕ Καραϊσκάκης. Ο Δούμτσιος φεύγοντας μόνος στην κόντρα, και περνώντας και τον Ηλιάδη από κοντά διαμορφώνει το 2-4

90+1′ ουτ του Μπαράνκο, φεύγει άουτ

Σκόρερ : 23′ Σαπανίδης, 72′ Πινδώνης – 60′ Ναζίμ, 80′ Μπρέμπος, 81′ Ρούνεϊ, 84′ Δούμτσιος

Οι συνθέσεις:

Δόξα Δράμας (Βασιλακάκης): Ηλιάδης, Αγγελόπουλος (68′ Παπαϊωάννου), Άντερσον, Κουκόλης, Παρασκευάς, Μαυριάς, Μπελεβώνης, Πινδώνης Μενσά (68′ Κόντος), Φυτόπουλος (46′ Παπαργυρίου), Σαμπανίδης.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Μάγγος): Χουάντερσον, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Ρουμπανγκούκα (37′ Κορέλας), Δούτσιος, Μαύρου (69′ Φελίπε), Ναζίμ, Τάμπας (37′ Φετεινίδης), Μπεκατώρος (79′ Μπρέμπος), Ρούνεϊ, Λόβριτς

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)

Βοηθοί: Βασιλόπουλος (Έβρου), Πάτρας (Μακεδονίας)

πηγή: liganews.gr