Αστέρας Παραποτάμου-Εθνικός Φιλιππιάδας 0-2: Ακόμα πιο κοντά στην παραμονή

Μετά από ένα πολύ δυνατό και αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε ταχύτητα στο β΄μέρος ο Εθνικός Φιλιππιάδας και έφυγε με μια πολύ σημαντική νίκη με 0-2 από το γήπεδο του Παραποτάμου. Ο Αστέρας είχε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο με τον Γιάννη Γκόλια. Πρώτα με ανάποδη κεφαλιά-άουτ, έπειτα με μακρινό φάουλ που εξουδετέρωσε ο Τσάκαλος, ενώ σε μια τρίτη στιγμή δεν τελείωσε τη φάση αν και βρέθηκε σε εξαιρετική θέση. Εξ επαφής κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι είχε ο Σιδηρόπυλος στην καλύτερη ευκαιρία του Εθνικού στο α΄μισό. Οι της Φιλιππιάδας μπήκαν πιο αποφασισμένοι στην επανάληψη. Ο Δημουλάς προειδοποίησε τον Πάντο στο 55΄ με ένα πολύ καλό σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε με δυσκολία.Όμως στο 62΄ ο Σιδηρόπουλος τον νίκησε στο τετ-α-τετ για το 0-1 των φιλοξενούμενων.Ο Εθνικός κλείδωσε το θετικό αποτέλεσμα στο 74΄,  με σουτ του Δημουλά, αφού πρώτα απέφυγε με ωραία ντρίμπλα στον Διαμάντη, για το τελικό 0-2.Το παιχνίδι θύμισε λασπομαχία καθώς έγινε σε ένα πολύ βαρύ, από την έντονη βροχόπτωση, τερέν στο γήπεδο του Παραποτάμου.

Αστέρας Παραποτάμου: Πάντος, Διαμάντης (86΄Βαγγελής), Π.Πανταζής, Κώτσιας, Μητσέλος, Χ.Πανταζής, Γιάκης (73΄ Ηλ. Γκόλιας), Παπανδρέου, Γ.Γκόλιας , Παπαδόπουλος (81′ Τζώρτζης), Γιαννακός.

Εθνικός Φιλιππιάδας: Τσάκαλος, Χρήστου, Ευθυμιάδης, Δημουλάς, Παπαρούνης, Γατσέλος (83΄Σαραντάρης), Ντανάι, Μαλλάτος, Σιδηρόπουλος (77΄Cjapi), Σιώρος, Κούσης (83′ Καραγκούνης)

πηγή: theball.gr