Άκτιος Απόλλων Πρέβεζας – ΠΑΣ Ιωνικός 80 Αγρινίου 79-62

Επιτυχημένα συνέχισε ο Άκτιος Απόλλων την φετινή του πορεία στο πρωτάθλημα της Β’ ανδρών ΕΣΚΑΒΔΕ καθώς το Σάββατο 10/11 επικράτησε στο ΔΑΚ Πρέβεζας επί του ΠΑΣ Ιωνικού 80 Αγρινίου με σκορ 79-62 έχοντας πλέον 4 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Πρόκειται για μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος απέναντι σε μία ομάδα με την οποία ισοβαθμούσε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα του νότιου ομίλου.

Ο Άκτιος Απόλλων Πρέβεζας είχε αρκετές ελλείψεις στη σύνθεση της καθώς ο coach Παπαμιχαήλ δεν είχε στη διάθεση του τον τιμωρημένο Ευθυμίου, τον τραυματία Κίτσιο , στην προπόνηση της Πέμπτης αποχώρησε ο Γάκης με τραυματισμό στο πόδι ενώ την αποστολή του Σαββάτου ακολούθησαν οι Αρβανιτίδης και Τσέτσικας παρότι ανέτοιμοι. Παρά τις απουσίες και τα προβλήματα, ο Άκτιος Απόλλων ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι με καλή αμυντική συμπεριφορά  κάνοντας επιμέρους σκορ στο α’ δεκάλεπτο 20-10. Στο β’ δεκάλεπτο οι παίκτες του Παπαμιχαήλ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με πίεση στην άμυνα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 37-21. Στο β’ ημίχρονο ο Άκτιος Απόλλων δεν ξεκίνησε το ίδιο καλά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν ένα μικρό σερι 0-6 αλλά από το 25′ μέχρι την ολοκλήρωση του γ΄δεκαλέπτου οι παίκτες μας πίεσαν σε άμυνα και επίθεση κάνοντας ένα σερί 16-8 αυξάνοντας τη διαφορά στους 23 (58-35). Στο δ’ δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε τους 31 πόντους ωστόσο στα τελευταία 5΄30′ ο Άκτιος Απόλλων έχασε τη συγκέντρωσή του επιτρέποντας εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους του Αγρινίου με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 17 και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 79-62.

Δεκάλεπτα: 20-10,17-11,21-14,21-27 – Fouls (Άκτιος Απόλλων 30 – Ιωνικός Αγρινίου 21)

Άκτιος Απόλλων(Παπαμιχαήλ): Ράπτης 3(3ασίστ-4κλεψίματα- 1 μπλοκ), Σιάρκος 3, Γκόπης 8, Κιτσαντάς 14(2) (5rebound-4ασιστ-2κλεψίματα), Τζάλλας 2 (4rebound-2ασιστ), Σκαμνέλος 17(3) , Παπαμιχαήλ 8(1) (5rebound-2ασιστ-2κλεψιματα), Χασιώτης,Αρβανιτίδης 2,  Αργυρός 7(1), Τσετσικας 15 (6rebound-3κλεψίματα)

MVP της αναμέτρησης ο Αποστόλης Σκαμνέλος.

Οι παίκτες και η διοίκηση της ομάδα μας θέλουν να ευχαριστήσουν θερμά τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚ Πρέβεζας για να υποστηρίξουν τις προσπάθειες των παικτών μας δημιουργώντας ωραίο κλίμα αλλά και για να στηρίξουν το πρόγραμμα Κοινωνικής Ευθύνης της ομάδας μας «Βάζουμε Καλάθια Αγάπης» με σκοπό την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου και Κοινωνικού Φαρμακείου του Δήμου Πρέβεζας.