Μεγάλο διπλό με Τόντιτς ο Προμηθέας στη Λευκάδα

Επιστροφή στις νίκες μετά από 2 μήνες για τον Προμηθέα, νίκησε με 73-79 στη Λευκάδα και έστειλε πιο κοντά στην Α2 την Δόξα.

Από τις 26 Νοεμβρίου είχε να χαμογελάσει ο Προμηθέας, το έκανε όμως σε ένα από τα πιο καθοριστικά ματς της σεζόν στην Stoiximan.gr Basket League. Πήρε μεγάλο διπλό μέσα στη Λευκάδα ΜΕ 73-79 και βύθισε ακόμα περισσότερο την Δόξα, που πλέον είναι με το ένα πόδι στην Α2.

Ηταν ένα συγκλονιστιό παιχνίδι, που με τους Πατρινούς να επιστρέφουν από το -15 και να παίρνουν μια πολύ μεγάλη νίκη, που τους επιτρέπει να βλέπουν με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον. Ο Μίροσλαβ Τόντιτς ήταν ο βασικός λόγος που έμειναν μέσα στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και εν τέλει κατάφεραν να επιστρέψουν από το αρχικό 19-4 της Δόξας. Η ομάδα της Λευκάδας στερήθηκε μάλιστα των υπηρεσιών του Μασέμπε, που λίγο πριν από το τζάμπολ ζήτησε να μην αγωνιστεί επειδή πονούσε ο λαιμός του!

MVP

Ο Μίροσλαβ Τόντιτς κράτησε ζωντανό τον Προμηθέα σε όλο το ματς. Αν δεν ήταν αυτός, οι Πατρινοί δύσκολα θαν είχαν αποδράσει από τη Λευκάδα. Είχε 20 πόντους με 7/8 βολές, 5/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα, πήρε 3 ριμπάουντ κι όλα αυτά σε 25 λεπτά συμμετοχής.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Δόξα έκανε το 66-61 στο 34′ με τρίποντο του Τσαλδάρη και φάνηκε να απαντά στην αντεπίθεση του Προμηθέα. Ομως στην αμέσως επόμενη επίθεση, οι Πατρινοί έβαλαν 4 πόντους (μία βολή από τον Μπασινγκέιμ και ένα τρίποντο από τον Μουρ) κι εκεί που ήταν πεσμένοι στο καναβάτσο, γύρισαν το παιχνίδι. Ο Προμηθέας πέρασε μπροστά αμέσως μετά και ως το τέλος έλεγξε απόλυτα την αναμέτρηση.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Δόξα Λευκάδας έχει ξεμείνει από λύσεις (δεν έπαιξε ο Ταπούτος, έχασε τον Μασάμπε λίγο πριν από το τζάμπολ) όταν χρεώθηκαν με φάουλ οι Ντόμπλας και Ψαθάς και αναγκάστηκε να πάει σε αργό τέμπο για να αντέξει. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν μπόρεσε να πάρει ούτε έναν πόντο από αιφνιδιασμό και όταν έπαψε να είναι εύστοχος, παραδόθηκε στις διαθέσεις του Προμηθέα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Δόξα αιφνιδίασε στην εκκίνηση του αγώνα και στο 6′ προηγήθηκε με 16-2 (!), με τους Ντόμπλας και Αμποτ να κάνουν εξαιρετική δουλειά. Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι στην πρώτη περίοδο, στο 7′ το σκορ έγινε 19-4 και το μόνο που κατάφερε ο Προμηθέας ήταν να μειώσει χάρη στον Τόντιτς σε 28-15 στο 10′.

Ο Δημήτρης Τσαδλδάρης πήρε τη σκυτάλη για τη Λευκάδα και κάπως έτσι έγινε το 31-19 στο 12, αλλά πάλι ο Τόντιτς ανέλαβε πρωτοβουλίες και οι Πατρινοί έφτασαν σε απόσταση βολής. Μείωσαν σε 35-32 και έδειξαν για πρώτη φορά απειλητικοί. Ο Χάρις έγραψε το 40-33 για τη Δόξα, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 42-38.

H Δόξα ξεκίνησε πολύ καλά και το δεύτερο ημίχρονο και στο 23′ βρέθηκε στο +8 (49-41), αλλά ο Προμηθέας απάντησε με σερί 0-7 και μείωσε σε 49-49 στο 25′. Μάλιστα με καλάθι του Τζόουνς οι Πατρινοί έκαναν και το 55-56 στο 28′, επιστρέφοντας για τα καλά στο παιχνιδι.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +4 (61-57) με 2/2 βολές του Δεμερτζή στο 33′ και ο Τσαλδάτης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 66-61 στο 34′. Ο Προμηθέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε σε 66-65, για να πάρει εν νέου το προβάδισμα με βολές του Γκίκα, 66-67 στο 35′.  Το θρίλερ κράτησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το 70-72 στο 37′ και 1:40 πριν από τη λήξη η διαφορά πήγε στους 4 για τους φιλοξενούμενους, με 1/2 βολές από τον ίδιο (71-75).  Ο Προμηθέας προσπάθησε να επιστρέψει, δεν είχε όμως άλλες λύσεις και εν τέλει ο Προμηθέας χάρη στην ευστοχία του στις βολές πήρε τη νίκη με 73-79.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Σκοτ 5, Άμποτ 11 (3), Ντόμπλας 18, Ρόμπινσον 9 (1), Χάρις 16 (1 τρίπ., 10 ριμπ., 7 ασ.), Πεταλωτής, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ψαθάς 2, Τσαλδάρης 9.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Παπαντωνίου, Γκίκας 7 (2), Φαγιέ 15 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Σαρικόπουλος 6, Μουρ 12 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Πέττας, Γερομιχαλός, Τόντιτς 20 (3).

πηγή: sport24.gr