Ήττα για τον Πανλευκάδιο από την ΑΕ Λευκίμμης

Ο Πανλευκάδιος πάλεψε στην Λευκίμμη, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα, καθώς ηττήθηκε από την ΑΕΛ με 1-0.

Με δέκα παίκτες από το 41΄ η ομάδα του Γιώργου Κατηφόρη λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γουριώτη.

Η Πρωταθλήτρια Κέρκυρας σημείωσε την πρώτη εντός έδρας νίκη της με γκολ του Αναστασιάδη, στο 55′, απέναντι στους Ιόνιους, που έπαιζαν με δέκα από το 41′. Ακολουθούν δύο εκτός έδρας σούπερ ντέρμπι για την “Βασίλισσα”.

Επιτέλους! Την πρώτη νίκη στο “σπίτι” της πανηγύρισε η Λευκίμμη, στο Πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής. Καθώς, μετά από δύο λευκές ισοπαλίες, το συγκρότημα του Γιάννη Σφακιανάκη επιβλήθηκε με 1-0 του Πανλευκάδιου, και πλέον, βρίσκεται μόνο του στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Με δύο κολλητά εκτός έδρας ντέρμπι (με Μακεδονικό και ΑΕΠ) ν’ ακολουθούν.

Οι Πρωταθλητές Κέρκυρας, κόντρα στους έτερους Ιόνιους, έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση, η οποία, εν πολλοίς κρίθηκε στη φάση του 41ου λεπτού. Όταν, ο Γουριώτης δέχτηκε, σωστά, τη 2η κίτρινη κάρτα του ρέφερι, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Αυτό είχε σα συνέπεια, η Λευκίμμη να γίνει το απόλυτο “αφεντικό” του ματς, να μπει στην επανάληψη, πολύ δυνατά, κι αφού, πρώτα ο Αναστασιάδης (48′, μεγάλο save του Καραπιπέρη) και ο Σαμουηλίδης (51′) δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, ήρθε ο Αναστασιάδης  στο 55′, να εκμεταλλευτεί την εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Μπονέρη από δεξιά, και με καρφωτή κεφαλιά να ανοίξει το σκορ για τους Φαίακες.

Οι οποίοι, στη συνέχεια, έλεγχαν πλήρως το ματς, και αν ήταν πιο τυχεροί, ενδεχομένως, να τελείωναν την ιστορία, νωρίτερα.

Όμως, στο 68′, η κεφαλιά του Γαστεράτου πέρασε ελάχιστα εκτός, δύο λεπτά αργότερα, ο Τσεβανέδης δε μπόρεσε να νικήσει τον Καραπιπέρη, στο 73′, ήταν η σειρά του Κομνηνάκη να σπαταλήσει την ευκαιρία που του δόθηκε, και σχεδόν άμεσα, η βολίδα του Στέρεφ “έγλυψε” το δοκάρι των φιλοξενουμένων.

Ενώ, η κλειδωνιά δεν μπήκε ούτε στο 91′. Οταν ο Τσελάς γύρισε τη μπάλα προς  τα πίσω άτσαλα, πήγε στον Τσεβανέδη που δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Καραπιπέρη, ενώ, δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην εξέλιξη ούτε ο Στέρεφ, ούτε ο Γαστεράτος στις τεράστιες ευκαιρίες που είχαν.

Όσο, τώρα, για το πρώτο κομμάτι του ματς; Εκεί, η Λευκίμμη είχε τον έλεγχο του αγώνα, ειδικά μετά το πρώτο ισορροπημένο τέταρτο, και παρότι είχε δυσκολίες στην ανάπτυξη, πλησίασε στο γκολ, τόσο στο 17′, όταν το φάουλ του Αναστασιάδη χτύπησε στο τείχος και πέρασε ελάχιστα άουτ, όσο και στο 35′, με τον Τσεβανέδη να εκτελεί το κόρνερ, η κεφαλιά, όμως, του Στέρεφ από κοντά απομακρύνθηκε δύσκολα.

Τον αγώνα σφύριξε ο Σ. Λεωνίδας με βοηθούς τους Κ. Λεωνίδα και Θ. Νταλούκα.

ΑΕΛ (Γιάννης Σφακιανάκης): Βάρελης, Τσεβανέδης, Κομνηνάκης (74′ Γεωργοπάλης), Αναστασιάδης (64′ Γαστεράτος), Σαμουηλίδης (58′ Θεοδωράκης), Βασιλάκης, Μπονέρης (86′ Βούλγαρης), Κουλούρης, Ρογγότης, Στέρεφ, Μυρίλλας.

ΠΑΝΛΕΥΚΑΔΙΟΣ (Γιώργος Κατηφόρης): Καραπιπέρης, Χ. Κοκκόλης (του Σπ.), Τσέλας (69′ Ασημακόπουλος), Βλάχος, Γουριώτης, Φλουδάς (80′ Κούτσικος), Χ. Κοκκόλης (του Ζ.), Μουρεχίδης (69′ Δημητρίου), Κουμπής, Ντιμητρόφ (82′ Αργυρός), Γκανάρας.

πηγή: corfusports.com