Κατώτερος της περίστασης την κρίσιμη στιγμή… Εθνικός Φιλιππιάδας-Πιερικός 1-2

Στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς ο Εθνικός Φιλιππιάδας παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων ηττήθηκε με 2-1 απ’ τον Πιερικό και πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να μπορέσει να παραμείνει στην Γ΄ Εθνική (νίκη την τελευταία αγωνιστική στην Αγιά, και να μην κερδίσει η Τσαριτσάνη τη Νίκη Βόλου).

Η ομάδα της Φιλιππιάδας, δεν είχε ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα σε άμυνα και επίθεση, όντας ιδιαίτερη αγχωμένη για το αποτέλεσμα και ο Πιερικός κατάφερε με πάθος και εξαιρετική άμυνα να αποδιοργανώσει τον Εθνικό και να κάνει ένα παλικαρίσιο «διπλό».

Ο Εθνικός Φιλιππιάδας μπήκε στο παιχνίδι προφανώς νομίζοντας ότι ο Πιερικός  θα παίξει επιθετικά και θα πιέσει για το γκολ. Αντιθέτως όμως, το σχέδιο του Πιερικού ήταν να κλειστεί πίσω και να χτυπήσει με τους γρήγορους επιθετικούς του για αντεπίθεση, και τα κατάφερε πολύ νωρίς με σουτ του Πέεφ στο 14΄, σε μια φάση που οι παίκτες του Γιώργου Γιάννου τσούγκρισαν μεταξύ τους και άφησαν ανενόχλητο τον παίκτη του Πιερικού να σκοράρει 0-1. Αυτό το γρήγορο γκολ ξύπνησε τον Εθνικό που άρχισε σταδιακά να πιέζει. Το πρόβλημα του Εθνικού ήταν να περάσει την μπάλα από τους μέσους στους επιθετικούς, ανάμεσα σε κλειστούς χώρους. Ο Πιερικός με σφιχτή ζώνη έκλεινε όλες τις μπαλιές.

Στην πρώτη καλή φάση για τον Εθνικό στο παιχνίδι στο 32΄ ο Λάππας δεν τα κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Φιρινίδη. Στο 36΄ ο Πιερικός διπλασίασε τα τέρματα του όταν ο Τροΐρης με ένα σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τρανουλίδη.

Στο 38΄ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό Φιλιππιάδας όταν σουτ του Άτσκα η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Φιρινίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός προσπάθησε να κάνει αυτό που έπρεπε, να πιέσει μπροστά και να δημιουργήσει, αλλά να προφυλάξει τα νώτα του. Το μισό του δεύτερου ημιχρόνου πέρασε με τον Εθνικό να είναι από την μέση και μπροστά πολύ φλύαρος.

Στο 51΄ κεφαλιά του Παναγιωτόπουλου μετά από κόρνερ του Κόμνου πέρασε άουτ. Στο 65΄ λάθος στην άμυνα του Πιερικού αλλά ο Λάππας με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 69΄ σουτ του Κουρούπη απέκρουσε ο Τρανουλίδης, και στο 76΄ ο τερματοφύλακας του Εθνικού μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Αποστολίδη.

Στο 77΄ ο Πιερικός έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Πέεφ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γιούργα.

Στο 80΄ χέρι του Ανδρέου και πέναλτι για τον Εθνικό. Το εκτέλεσε ο Παναγιωτόπουλος αλλά ο Φιρινίδης απέκρουσε.

Στο 82΄ νέο πέναλτι για τον Εθνικό όταν ο Άτσκα ανατράπηκε από τον Κουρούπη. Ο Χρηστογιάννης αυτή την φορά δεν αστόχησε και μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γήτας ανατράπηκε από τον Ιορδανίδη αλλά ο Γιούργας αρνήθηκε να δώσει το πέναλτι. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Γήτας με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 3ο  λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε και ο Κουρούπης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Σκορδίλης (Κέρκυρας)-Αντωνίου (Ηπείρου)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (Γιάννος): Τρανουλίδης, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος (51’ Μαζιώτης), Δημουλάς (72’ Μαλλάτος), Παπαβασιλείου, Λέντζος (46’ Κόμνος), Κολιάκης, Άτσκα, Παναγιωτόπουλος, Γήτας, Λάππας

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Ζαλίκας): Φιρινίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κουρούπης, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Τροΐρης, Κώτσιας, Αποστολίδης (90+1’ Νταντίνης), Δαδάκος (86’ Γούτσιος), Κατσιαμήτας (75’ Τσιώλης), Πέεφ