Νίκη παραμονής ο Εθνικός Φιλιππιάδας με δυο γκολ του Παναγιωτόπουλου

sirrako-tefas

Ο Χρήστος Παναγιωτόπουλος πέτυχε δυο γκολ και ο Εθνικός Φιλιππιάδας νίκησε με 2-1 τον Πύρασο Νέας Αγχιάλου ξεφεύγοντας έτσι τρεις πόντους από την επικίνδυνη ζώνη.

DSC_0174

Σημαντικό βήμα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην Γ΄ Εθνική, αφού κέρδισε με 2-1 τον Πύρασο Νέας Αγχιάλου και ξέφυγε τρεις πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ανήκε στους γηπεδούχους όταν στο 12ο λεπτό, από σέντρα του Κολλιάκη από τα δεξιά, ο Γήτας έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Πύρασος είχε δοκάρι στο 22′ σε μακρινό σουτ του Βαγγελάκου, στο οριζόντιο κι άουτ και το 1-0 σημειώθηκε στο 29′. Σε φάση στα καρέ των “κυανόλευκων” της Ν. Αγχιάλου, ο ρέφερι Μακρυπόδης έδωσε πέναλτι για χέρι του Καραγεώργου. Από την άσπρη βούλα, ο Παναγιωτόπουλος έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Φιλιππιάδας. Δεν έγινε κάποια άλλη φάση μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, ο Πύρασος μπήκε πολύ καλύτερα και είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Στο 46′ σουτ του Μυργιώτη απέκρουσε πάνω στη γραμμή του τέρματος ο Παπαβασιλείου, στο 51′ φάουλ του Αναστασίου μπλόκαρε ο Τρανουλίδης, στο 56′ σουτ του Μαλακασιώτη χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στο 68′ από πλάγια θέση, ο Μυργιώτης είδε το σουτ του να διώχνει με το κεφάλι ο Λέντζος λίγο πριν καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια, ο Χαλάτσης κράτησε το σκορ αποκρούοντας κεφαλιά και σουτ του Παναγιωτόπουλου (70′ και 73′ αντιστοίχως), ενώ πιο μετά, από κόρνερ του Χρηστογιάννη, κεφαλιά του Παπαβασιλείου έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 84ο λεπτό. Κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Λέντζου κι από την άσπρη βούλα, ψύχραιμος ο Τσιουρέλης έκανε το 1-1. Στο 4ο των καθυστερήσεων, ο Βαγγελάκος υπέπεσε σε πέναλτι στον Λάππα και ο Παναγιωτόπουλος εύστοχος ξανά, χάρισε τη νίκη στον Εθνικό Φιλιππιάδας.

Διαιτητής: Μακρυπόδης (Αχαΐας)

Βοηθοί: Μεϊντανάς-Γκαβέρας

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιώργος Γιάννος): Τρανουλίδης, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Δημουλάς, Παπαβασιλείου, Λέντζος, Κολλιάκης, Μαγιώτης (68′ λ.τρ. Κόμνος), Παναγιωτόπουλος, Γήτας, Λάππας.

Πύρασος (Στέλιος Αρσένος): Χαλάτσης, Χατζητρακόσιας, Κοντοβάς (70′ Σαμαράς), Μπόρας, Καραγεώργος, Μαλακασιώτης (88′ Μπέικος), Μπασδάνης, Βαγγελάκος, Τσιουρέλης, Μυργιώτης (90+2′ Κατής), Αναστασίου.