Αήττητος και στη Φαρκαδόνα ο Εθνικός Φιλιππιάδας

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο ο Εθνικός  Φιλιππιάδας παρά τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών και τον κακό αγωνιστικό χώρο λόγω της καταρρακτώδους βροχής στάθηκε «όρθιος» απέναντι στην ΑΕ Φαρκαδόνας αποσπώντας το 0-0, σε ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον  μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Ο Ηλίας Μαγκάκης παρά τις ελάχιστες επιλογές παρέταξε ένα σύνολο που ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο και πως να το πάρει.

Ο τεχνικός των «κυανόλευκων» με πολύ σωστό στήσιμο στον αγωνιστικό χώρο πήρε την ισοπαλία  παρά τις αντιξοότητες και έχοντας να αντιμετωπίσει μια πολύ καλοδουλεμένη ομάδα.

Το φιλμ του παιχνιδιού

7΄Επικίνδυνη παράλληλη μπαλιά του Ιακωβάκη στην μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, κόβεται από αμυντικούς πριν η μπάλα φτάσει στον αφύλαχτο Ετόφ

12′ Ο Ετόφ διεισδύει επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή, δεν μπορεί όμως να νικήσει τον Μπαντή στο τετ-α-τετ με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ. Στην ακριβώς επόμενη φάση ο Νικούλης με δυνατό σουτ που περνά για λίγο άουτ απειλεί και πάλι τους φιλοξενούμενους

28′ Σουτ του Κολιάκη δεν ανησυχεί ιδιαίτερα τον Ντάσκα που ελέγχει την εξέλιξη της φάσης

34′ Δυνατό σουτ του Νικούλη, αναγκάζει σε ασταθή απόκρουση τον Μπαντή και στην επαναφορά ο Ζαφειρίου δεν προλαβαίνει την τελευταία στιγμή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Φιλιππιάδας

40′ Εξ’ επαφής κεφαλιά του Γήτα αναγκάζει τον Ντάσκα σε θεαματική απόκρουση στην πρώτη αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους

46′ Σουτ του Ζαφειρίου μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Μπαντής

64′ Ο Μηνάς σουτάρει με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων

66′ Κεφαλιά του Διβανέ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μηνά περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Φιλιππιάδας

67′ Ο Νικούλης τροφοδοτεί τον Διβανέ και ο δεύτερος με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αναγκάζει τον Μπαντή σε δύσκολη απόκρουση

80′ Παράλληλη μπαλιά του Αετόπουλου αποκρούει με τα πόδια τον κίνδυνο ο Μπαντής

82′ Φάουλ του Νικούλη, με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει την μπάλα ο Μπαντής

Διαιτητής: Καρυπίδης (Πέλλας)

Βοηθοί: Δεμερτζής-Κουπαράνη (Πέλλας)

ΑΕ Φαρκαδόνας (Τάκης Ρούσσας): Ντάσκας, Νάκου, Παπαευθυμίου (73΄Κουλτσιάκης), Φορτούνης,Τσιούκας, Αετόπουλος, Νικούλης, Διβανές (84΄ Γκουντρουμπής), Ετόφ, Ζαφειρίου (60΄Μηνάς), Ιακωβάκης.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου, Μαλλάτος, Λέντζος, Κολιάκης (73΄ Νικολαΐδης), Τσακανίκας, Σιδέρης (93΄Ρακόπουλος), Γήτας, Παπαρούνας (62΄ Γιαννούλης).