Νέα «φιλική» νίκη για τη Νικόπολη Πρέβεζας απέναντι στον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Ένα ακόμη θετικό τεστ για την Νικόπολη σήμερα καθώς επιβλήθηκε με σκορ 80-71 του ΑΓΣ Ιωαννίνων σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο ΔΑΚ Πρέβεζας.

Μια ακόμη καλή εμφάνιση για τις παίχτες της Νικόπολης κάτω από τις οδηγίες του Σπύρου Πολίτη που όσο πλησιάζει η έναρξη του πρωταθλήματος δείχνουν συνεχώς σημάδια βελτίωσης. Κάτι που το αποδεικνύει και το σημερινό αποτέλεσμα του αγώνα αφού ανταποκρίθηκαν σε ένα ακόμη δυνατό φιλικό και μάλιστα απέναντι σε μια ιστορική ομάδα της Ηπείρου, τον Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων, η οποία θα αγωνίζεται τη νέα περίοδο στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής κατηγορίας.

Όσο αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, οι παίχτες της Νικόπολης μπήκαν μουδιασμένοι και πολύ γρήγορα βρέθηκαν να χάνουν 0-9 με τους παίχτες των Ιωαννίνων να σκοράρουν…. κατά βούληση πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων. Οι παίχτες της Νικόπολης αντέδρασαν σχεδόν αστραπιαία και με τον Ντίνο Τσιτσώνη να κάνει ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο με τρία τρίποντα, προηγήθηκαν 20-18 και τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 6 πόντους (24-18)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και βρήκαν τα πατήματα τους, με αποτέλεσμα να τελειώσουν το ημίχρονο με προβάδισμα 5 πόντων (44-39).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίχτες του Α.Γ.Σ.Ι δήλωσαν παρών και σημειώνοντας δέκα συνεχόμενους πόντους πήραν το προβάδισμα 44-49, με τους παίχτες του Σπύρου Πολίτη να μην έχουν σκοράρει καθόλου στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, ένα τρίποντο του Μακρόπουλου << ξύπνησε >> την ομάδα που πέτυχε το πρώτο της καλάθι στο 3ο δεκάλεπτο 4:24 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Με διαδοχικά μάλιστα κλεψίματα από Βασιλειάδη και Νίκα ανέκτησαν πάλι το προβάδισμα και με ένα τρίποντου του Κιτσαντά 12’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου τέλειωσαν το δεκάλεπτο 57-54.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απλά ο επίλογος σε μια ακόμη καλή εμφάνιση των παιχτών της Νικόπολης που όπως όλα δείχνουν φέτος θα πρωταγωνιστήσουν. Τα υπό πίεση εύστοχα σουτ τριών πόντων των Βασιλειάδη και Ροντογιάννη διαμόρφωσαν το 63-54, ενώ ένα ακόμη  τρίποντο του Τσιτσώνη και πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Αργυρού έφεραν το τελικό 80-71.

Δεκάλεπτα: 24-18, 44-39, 57-54, 80-71

Νικόπολη Πρέβεζας ( Πολίτης): Αργυρός, Κιτσαντάς, Τσιτσώνης, Ροντογιάννης, Βασιλειάδης, Παπαμιχάλης, Νίκας, Μακρόπουλος , Αγραπιδάκης, Μπάλλας.

Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων ( Κανέλης): Γεωργίου, Μπαρτζώκας, Σκορίλας, Τζίμας, Μάκης, Χρήστου, Μάλλιος, Φίλιος, Αυγερινός