Στο 94′ ο Απόλλων Πάργας την Κατούνα

Αλώβητος πέρασε από το γήπεδο των Σφακιωτών ο Απόλλωνας Πάργας με αντίπαλο τον ΠΕΑΣ Κατούνας, με τους φιλοξενούμενους να κλέβουν τη νίκη στο 94′, ενώ μέχρι και το 85 βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-1. Δράστης αυτής της ανατροπής ο Σάκης Μηλιώνης, ο οποίος με τη εμπειρία του έφερε το ματς στα ίσια για να το πάρει πάνω του στις καθυστερήσεις. Άδικη ήττα για την Κατούνα, που στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά στο δεύτερο μέρος και για 40 λεπτά, ενώ είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το ματς στα μέσα της επανάληψης.

Ο Απόλλωνας Πάργας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μέχρι το 5′ είχε αγγίξει το γκολ, σε δυο περιπτώσεις με Αναστασίου και Γκλουτσαϊ. Οι φιλοξενούμενοι που ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, συνέχιζαν να πιέζουν και άνοιξαν το σκορ στο 17′ όταν ο Βέκιος βρέθηκε στην περιοχή, εκμεταλλευόμενος την κόντρα σε σουτ του Μηλιώνη και από κοντά νίκησε τον Καρφάκη.

Το γκολ καθησύχασε λίγο την Πάργα, που άρχισε να ρίχνει τους ρυθμούς δίνοντας την ευκαιρία στην Κατούνα να πάρει μέτρα, να πιέσει ψηλά και να δημιουργήσει την πρώτη της ευκαιρία με τον Πετούση, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλο αμυντικό και σούταρε υπό πίεση, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 38′ και στην προσπάθεια των γηπεδούχων να γίνουν επικίνδυνοι, ο Φέτσης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα κόλλησε στην περιοχή, εκεί όπου ο Λογοθέτης από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα. 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ΠΕΑΣ Κατούνας μπήκε δυνατά και πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης πιέζοντας για το γκολ και χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Κρητικό στο 57′ όταν από θέση πλάγια και μέσα στην περιοχή σούταρε προς την εστία, με τον Σκάρπο όμως να διώχνει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Κρητικός που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, έκανε την κεφαλιά, η οποία πέρασε πάνω από την εστία.

Ο Απόλλωνας απάντησε με σουτ του Βάσιου Ε. εντός της περιοχής που ο Καρφάκης απομάκρυνε. Για να φτάσουμε στο 72′ όπου ο Μπάλτσας με μπαλιά στον κενό χώρο έβγαλε τον Πετούση προ του τερματοφύλακα. Ο έμπειρος επιθετικός απέφυγε τον Σκάρπο και από πλάγια θέση πλάσαρε σε κενή εστία κάνοντας το 2-1, στην πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα της Κατούνας.

Στο 76′ άλλο ένα νέο πρόσωπο στην ομάδα του Φώτη Μπάλτσα, ο Β. Προξενιάς που μόλις είχε περάσεισ τον αγωνιστικό χώρο, έβγαλε διαγώνια για τον Κρητικό, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο σταμάτησε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Με την ώρα να περνά και τη νίκη να δείχνει σχεδόν σίγουρη για την Κατούνα, καθώς ο Απόλλωνας Πάργας σε κάθε του επίθεση σταματούσε στην καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, τα πράγματα έδειξαν να αλλάζουν. Και ειδικά στο 88′ όταν και ο Μπιστιώλης εκτέλεσε φάουλ σχεδόν από το κέντρο, η μπάλα έφτασε στην περιοχή, εκεί που ο Μηλιώνης αν και με πλάτη στο τέρμα, έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία της εστίας του Καρφάκη για το 2-2.

Το γκολ έδωσε νέα πνοή στην ομάδα της Πάργας, η οποία δεν έμεινε εκεί, αλλά συνέχισε να ψάχνει το τρίτο γκολ που θα της έδινε τους 3 βαθμούς της νίκης. Στις καθυστερήσεις και στο 94′, οι αμυντικοί της Κατούνας έχασαν τον Μηλιώνη, ο οποίος βγήκε στην πλάτη και με σουτ στην κίνηση άφησε όρθιο τον Καρφάκη.

Διαιτητής: Κωνσταντίνου   Βοηθοί: Γκαρτζονίκας – Μαυροκέφαλου