Ε-x-ασαν την ευκαιρία, έμειναν στο 1-1 Τηλυκράτης και Αμβρακία

Ο Τηλυκράτης αναδείχθηκε ισόπαλος, 1-1 στην Λευκάδα, με την Αμβρακία Κωστακιών  για την 1η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική.

Στο πρώτο τέταρτο, στο “Πλάτωνας Γρηγόρης”, ο Τηλυκράτης Λευκάδας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στην πρώτη, ουσιαστικά, καταγεγραμμένη φάση, αυτή του 5ου λεπτού ο Γιάννης Γεωργάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βαρέλη. Στο 12΄ νέα ευκαιρία για τον Τηλυκράτη με την κεφαλιά του Γεωργάκη να περνά άουτ. Στο 28΄ λάθος γύρισμα του Τάσσου στον Βαρέλη μπήκε στη φάση ο Μακρυγιάννης αλλά το πλασέ που έκανε πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι παρά το αρχικό σοκ, όσο περνούσε η ώρα βρήκαν τα πατήματά τους ισορρόπησαν στο παιχνίδι και στο 29΄ απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Σκιαδά, αλλά το δυνατό σουτ του Γούλα πέρασε άουτ. Στο 31΄ σουτ του Γιώργου Καταγή από το ύψος της μεγάλης περιοχής άουτ. Στο 33΄ ο Καταγής Λ. γλίστρησε (υπάρχει υποψία για επιθετικό φάουλ), ο Σταμούλης βγήκε μόνος απέναντι από τον Σκιαδά και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 54ό λεπτό, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Τηλυκράτη όταν ο Μακρυγιάννης πλάσαρε, αλλά ο Δημήτρης Βαρέλης προέβη σε μία εντυπωσιακή απόκρουση κι απομάκρυνε τον κίνδυνο για την Αμβρακία.

Στο 57ο λεπτό, ο Ανδρέας Παντζιαράς είδε την ομάδα του να μένει με αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Λάμπρος Καταγής είδε την κοκκινη καρτα του Κατσικογιάννη για μαρκάρισμα πάνω στον Γούλα. Στο 59΄ μεγάλη ευκαιρία για την Αμβρακία για να προηγηθεί στο σκορ όταν ο Σιδηρόπουλος έπιασε την κεφαλιά αλλά πάνω στη γραμμή έσωσε ο Ιασωνίδης. Στο 65΄ ο Σταμούλης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κατσικογιάννη, και με δέκα παίκτες στο υπόλοιπο του αγώνα και η Αμβρακία. Στο 80΄ ο Σιδέρης μόνος του μέσα από τη μικρή περιοχή απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία,  χάνοντας την ευκαιρία του αγώνα. Στο 84΄ ατομική προσπάθεια και πλασέ του Μακρυγιάννη αλλά και πάλι ο Δημήτρης Βαρέλης προέβη σε μία νέα εντυπωσιακή απόκρουση κι απομάκρυνε τον κίνδυνο για την Αμβρακία.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Διαμάντης-Αντωνίου (Ηπείρου)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Σκιαδάς, Καταγής Γ. (59΄ Ορφανός), Καταγής Σ., Καταγής Λ., Βρεττός, Μπουρδούβαλης, Περιστέρης, Μακρυγιάννης, Γεωργάκης Ι. (22΄ λ.τρ. Σιδέρης), Δημουλιάς.

Αμβρακία Κωστακιών (Δημήτρης Μπαλάφας): Βαρέλης, Τάσσος, Λύτος, Τσόλκας, Παπαρούνης, Βερλέκης, Γούλας, Παππάς (85΄Αβραμίδης), Σιδηρόπουλος (77΄ Μπεζεβέγκης), Νταλάκας (90΄Μανοδήμος), Σταμούλης.