«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος ο Τηλυκράτης, 2-0, τον Διαγόρα Σεβαστής

Ο Τηλυκράτης επικράτησε και πάλι του Διαγόρα Σεβαστής σε διάστημα μίας εβδομάδας, μετά τη νίκη πρόκριση με 2-1 για το κύπελλο, αυτή τη φορά με 2-0 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά καθάρισαν από το πρώτο μέρος, έχοντας πάρει προβάδισμα με 2-0. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο κράτησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν τους παίκτες του Αντρέα Παντζιαρά. Χαρακτηριστικό είναι πως είχαν μόλις δύο τελικές με πιο επικίνδυνη αυτή του Δεμερτζόγλου ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Καραγκούνη σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Από την άλλη οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και στις ευκαιρίες που είχαν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στο 31’ ο Κτενάς, έπειτα από σέντρα από αριστερά, εκμεταλλεύτηκε το μπέρδεμα στην άμυνα του Διαγόρα και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 45’, μετά από πολύ ωραία πάσα του Κοντογιάννη, ο Μακρυγιάννης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ατομική ενέργεια πέρασε και τον τερματοφύλακα Βασιλειάδη και με πλασέ έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η ενέργεια που έβγαζαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, δεν συνεχίστηκε και στο δεύτερο. Το ματς ήταν περισσότερο παιχνίδι κέντρου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία φλύαρη υπεροχή, μιας και ήταν αυτοί που κυνηγούσαν στο σκορ, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν. Οι γηπεδούχοι από την άλλη κρατούσαν μάλλον εύκολα το υπέρ τους σκορ και δεν φαινόταν να μπορεί να αλλάξει κάτι ως το τέλος της αναμέτρησης. Έτσι ο Τηλυκράτης συνέχισε με μία πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στον μέχρι τώρα αήττητο Διαγόρα Σεβαστής. Επόμενος αγώνας για την ομάδα της Λευκάδας στον Βόλο με αντίπαλο την τοπική Νίκη.

Οι Συνθέσεις:

Τηλυκράτης(Παντζιαράς): Καραγκούνης, Πωληχρονάκης, Καταγής, Μπουρδούβαλης, Ιασωνίδης, Todorov, Βασιλείου(62’ Ορφανός), Κτενάς, Σίδερης, Μακρυγιάννης(85’ Γεωργάκης), Κοντογιάννης(80’ Περιστέρης)

Διαγόρας(Παπαδόπουλος): Βασιλειάδης, Τάχος(46’ Σκλιοπίδης), Λαγδάρης, Δημητρίου, Τερζής, Καρατζαόγλου, Δεμερτζόγλου(70’ Σιδηρόπουλος), Τσιώμης, Μπενίσκος, Βασίλιεβιτς, Μυλωνάς(60’ Καράμπελας)