Νέος βαθμός για τον Εθνικό Φιλιππιάδας

Δεν χάνει αυτή η ομάδα φέτος που πήρε το βαθμό της ισοπαλίας από τον Τύρναβο εκτός έδρας.

Στους ίδιους ρυθμούς συνέχισε ο Εθνικός Φιλιππιάδας ο οποίος κατάφερε να πάρει ακόμα έναν σημαντικό βαθμό, αυτή τη φορά με 0-0 στην έδρα του Τύρναβου και να διατηρηθεί στην τρίτη θέση του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Στο 3′ ο Παπαχρήστος έκανε το σουτ η μπάλα λίγο άουτ. Δύο λεπτά μετά σουτ του Τασιούλη πολύ καλό η μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 13′ ο Λίταινας έκανε ένα συρτό σουτ μπλόκαρε ο κίπερ του Εθνικού.

Ένα λεπτό μετά ο Κόκκορας έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι! Στο 19′ ο Αϊβάζης έκανε ωραία προσπάθεια από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Παπαχρήστο, ο τελευταίος έκανε το σουτ όμως η κόντρα που έγινε δεν βοήθησε τον Τύρναβο με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Εθνικού.

Στο 21′ φάουλ από αριστερά για τους φιλοξενούμενους, την κεφαλιά πήρε ο Παπαβασιλείου και στη συνέχεια από κοντά ο Γήτας έκανε το σουτ όμως ο Παπαγιάννης κράτησε το μηδέν. Στο 34′ ο Λίταινας έκανε το συρτό σουτ η μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 40′ φάουλ εκτέλεσε ο Κόκκορας με υπερένταση σε κόρνερ ο κίπερ του Εθνικού. Στο 42′ γέμισα του Μπαξεβάνου, ο Τασιούλης με γυριστό σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47′ ο Γήτας από κοντά έκανε το σουτ μπλόκαρε ο Παπαγιάννης. Στο 64′ ο Κόκκορας εκτέλεσε το φάουλ, ο Τσιάγκος πήρε την κεφαλιά η μπάλα λίγο άουτ.

Στο 70′ τρομερό σουτ του Μπαξεβάνου (ήταν γι’ ακόμη μία φορά ο καλύτερος του Τυρνάβου) η μπάλα ελάχιστα άουτ. Τέλος στο 76′ ο Κόκκορας εκτέλεσε το φάουλ, ο Τσιάγκος σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι. Έντονα τα παράπονα από τους γηπεδούχους.

Διαιτητής: Κατής (Φλώρινας)

Βοηθοί: Δημόπουλος (Φλώρινας)-Ιωαννίδης (Κοζάνης)

Τύρναβος (Μίλτος Ζιάκας): Παπαγιάννης, Αϊβάζης, Μπαρούτας (85′ Σβερκούλης), Καρατάσιος, Καρλιάμπας, Μπαξεβάνος, Παπαχρήστος (54′ Τσιάγκος), Κρίτσας, Κόκκορας, Λίταινας, Τασιούλης (77′ Χρηστίδης).

Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου, Μαλλάτος, Λέντζος, Κολιάκης (87’ Ρακόπουλος), Τσακανίκας, Παπαρούνας (60’ Γιαννούλης), Γήτας, Λάππας (75’ Νικολαΐδης).