«Έτρεξε» με… 101 η Νικόπολη με αντίπαλο τον ΑΓΣΙ

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε με σκορ 101-84, στο ηπειρώτικο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ και σταθεροποιήθηκε στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα, στο τελευταίο ματς για το 2016.

IMG 7050

Σε μία αναμέτρηση που οι άμυνες πήγαν… περίπατο και τον πρώτο λόγο είχαν οι επιθέσεις, οι «κιτρινόμαυροι» του Κώστα Παπίρη πέτυχαν την πρώτη τους… κατοστάρα, «σκοτώνοντας» τον αντίπαλο στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό της άνεσης με την οποία επικράτησε η Νικόπολη, είναι πως ο έμπειρος τεχνικός χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες του ρόστερ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Νικόπολη έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Νίκα (9 πόντους) και Μπάλλα (10 πόντους) έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ωστόσο ο ΑΓΣΙ με τους Μπαρτζώκα και Αυγερινό να βρίσκουν τις λύσεις έμεινε κοντά στο σκορ (21-19 με το τέλος του δεκαλέπτου).

IMG 7078

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Βαγενά και Αργυρού, «έχτισαν» για πρώτη φορά ένα «μαξιλαράκι» διαφοράς (33-25) στα 4’52’’ πριν το τέλος και ο νεαρός γκαρντ από τη Λευκάδα με νέο εύστοχο σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε άμεσα το 40-28. Τσιτσώνης και Μπάλλας κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (45-33), όμως δύο κακές αμυντικές «συμπεριφορές» της Νικόπολης πάνω στο Μουζακίτη και τον Πρέντζα, κράτησαν «ζωντανό» τον ΑΓΣΙ με τη λήξη του ημιχρόνου (47-38).

IMG 7094

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο προπονητής των φιλοξενούμενων επέλεξε μία άμυνα χώρου, την οποία εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι παίκτες της Νικόπολης και έβαλαν τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση. Νίκας και Τσιτσώνης «χτύπησαν» από τη γραμμή των τριών πόντων από δύο φορές… έκαστος, ο Μπάλλας βρήκε τους χώρους που έψαχνε για να τελειώσει εύκολα φάσεις μέσα από τη ρακέτα και το σκορ του δεκαλέπτου (79-58), δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Γιαννιώτες να ελπίζουν για κάτι καλό.

IMG 7051

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση ρουτίνας και κάπως έτσι το τελικό 101-84, «έκλεισε» το 2016 με τον καλύτερο τρόπο για τη Νικόπολη Πρέβεζας.

Το «ιπποτικό χειροκρότημα» των φιλάθλων στον Μπαρτζώκα (28 πόντους) για την εκπληκτική του εμφάνιση, ήταν ακόμη μία απόδειξη πως το φίλαθλο κοινό της Πρέβεζας «ξέρει μπάσκετ».

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-38, 79-58, 101-84

ΣΚ Νικόπολη (Παπίρης): Βαγενάς 16, Αργυρός 19, Κιτσαντάς, Τσιτσώνης 14, Ροντογιάννης 12, Πολίτης, Βαβέτσης, Παπαδημητρίου, Νίκας 15, Μακρόπουλος 6, Αγραπιδάκης, Μπάλλας 19.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 4, Μπαρτζώκας 28, Μουζακίτης 8, Τζίμας 8, Καννής, Καρασίμος 1, Μάκης 2, Πρέντζας 6, Θώδης 4, Φίλιος 5, Αυγερινός 16.

πηγή: atpreveza.gr