Α.Ε. Ιστιαίας – Αστέρας Πετριτή 4-0

Με το ευρύ 4-0 η Α.Ε. Ιστιαία σημείωσε πολύ σπουδαία και μεγάλη νίκη επί του Αστέρα Πετριτή στα πλαίσια του εξ’ αναβολής μεταξύ τους παιχνιδιού για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Σπουδαία νίκη όχι μόνο από βαθμολογικής άποψης, αλλά και από άποψης ψυχολογίας. Ψυχολογίας που θα την κάνει να αντιμετωπίσει με άλλον αέρα τη συνέχεια, αφού και από την τελευταία θέση της βαθμολογίας ξεχώρισε, αλλά και βρίσκεται και μια ανάσα από τις θέσεις σωτηρίας, μιας και πήγε στους 8 βαθμούς με τέσσερις ομάδες πάνω απ’ αυτή να έχουν μόνο ένα βαθμό περισσότερο.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ένωση ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα δεν άφησε σε κανένα σημείο του περιθώρια αμφισβήτησης από τους Κερκυραίους, που δεν κατάφεραν να απειλήσουν καθόλου την εστία του Μάλτζαρη. Εκτός από τα τέσσερα γκολ που πέτυχε η ομάδα του Μίκι Τσίρκοβιτς είχε και αρκετές ακόμη φάσεις που θα μπορούσε να δώσει μεγαλύτερο εύρος στο σκορ.
Μετά την επίτευξη και του τέταρτου τέρματος η Ιστιαία έριξε στροφές στο ρυθμό του αγώνα, θέλοντας, όπως τόνισε και στις δηλώσεις του ο προπονητής Μίκι Τσίρκοβιτς να κρατήσει δυνάμεις για τον δύσκολο αγώνα της Κυριακής στη Λευκάδα με αντίπαλο τον Τηλυκράτη.
Φάσεις και γκολ
15’ Ο Ηλιόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Βασίλης Ανέστης πήρε μια κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ
19’ 1-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Ηλιόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, στην περιοχή επικράτησε αναμπουμπούλα η μπάλα έφτασε στον Αλεξίου και αυτός με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα
36’ Εκτέλεση κόρνερ του Νικολέτου, πρώτη κεφαλιά από τον Αργύρη Στεργίου δεύτερη απ’ τον Πανάκη η μπάλα κατέληξε τελικά άουτ
38’ 2-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Παράλληλη μπαλιά του Ηλιόπουλου μέσα στην περιοχή για τον Αλεξίου ο οποίος με κοντινό πλασέ την έστειλε για δεύτερη φορά στα δίχτυα
41’ 3-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Ηλιόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από πάσα του Α. Στεργίου ανέβασε το δείκτη του σκορ για την Ιστιαία
43’ Σουτ από το ύψος του πέναλτι από τον Νικολέτο η μπάλα πέρασε άουτ
46’ Μονοκόμματο δυνατό σουτ του Νικολέτου η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
51’ Άουτ η μπάλα έπειτα από σουτ του Ηλιόπουλου
56’ 4-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Νικολέτος με πλασέ μέσα απ’ την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0
59’ Δυνατό σουτ του Ηλιόπουλου απέκρουσε ενστικτωδώς ο Ρηγανάς
81’ Σέντρα του Θόρια, κεφαλιά του Χ. Ανέστη, δεύτερη ενστικτώδη απόκρουση από το Ρηγανά
Συνθέσεις
Α.Ε. Ιστιαίας (Μίκι Τσίρκοβιτς): Μάλτζαρης, Μπουλγκουρίδης, Ανέστης Β., Λαμπρόπουλος, Πανάκης, Πουταχίδης (72’ Ανέστης Χ.), Ηλιόπουλος, Τσαούσης (67’ Στεργίου Η.), Στεργίου Α., Νικολέτος, Αλεξίου (62’ Θόρια)
Αστέρας Πετριτή (Γιάννης Χονδρογιάννης): Ρηγανάς, Τόμπρος, Γράντος, Πολύζος, Παγκάλης, Τσιάβος, Βλαχόπουλος (75’ Στούπας), Μάμαλος, Τριβυζάς (64’ Κόρμπας), Γεωργοπάλης, Γούναρης
Διαιτητής: Παναγιώτης Κακριδής (Κορινθίας) Βοηθοί: Κωνσταντίνος Γκότσης (Κορινθίας) – Γιώργος Σεφέρης (Κορινθίας)
πηγή: dinataathlitika.gr